| dydylyna14 a întrebat:

Cum pot sa scap de vergeturi? [fara laser/operatie]

Răspuns Câştigător
| florymee12 a răspuns:

Cauzele aparitiei vergeturilor sunt multiple. O principala cauza ar fi aceea a transformarilor hormonale care se petrec la aceasta varsta in organismul tau. Datorita lor poate ai luat putin mai mult in greutate si muschii au fost afectati. Trebuie sa tii si un regim alimentar, sa eviti sa mananci multa paine, carne grasa, prajeli, fructe dulci. Seara prefera un iaurt sau un fruct, unei mese copioase. Cumulat cu un regim alimentar, mergi la un medic dermatolog cat mai repede. Ti se va prescrie acolo un unguent care ar ajuta la vindecarea lor. Nu lasa timpul sa treaca deoarece ele se pot extinde si pot apare si pe torace sau la nivel scapular. Tratamentul nu este neaparat costisitor, dar este obligatoriu si este bine sa ti-l prescrie medicul. funda?

2 răspunsuri:
| Celcareajuta a răspuns:

Odata ce au aparut, ele nu mai dispar. Cu ajutorul cremelor poti sa le albesti, aceasta ramanand forma lor finala (alb-sidefii) mai mai ca nici nu se observa, dar la atingere o sa simti textura. Recomand o vizita la medic pentru tratament care ar stopa aparitia viitoarele vergeturi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru florymee12):

Copy/paste pentru ca esti INCAPABILA sa spui 2 cuvinte de la tine.

cel mai probabil nici n-ai inteles 5 % din ce-ai dat.

macar adauga si tu linkul