| pinguin_2568 a întrebat:

Cum pot scapa de cearcane? As dori ceva acut acasa +reteta NU crema!

Răspuns Câştigător
| Crucified a răspuns:

Saculeti de ceai de musetel
Comprese de relaxare, cu doi saculeti de ceai de musetel, care trebuie infuzati intr-o cana cu apa fierbinte. Se scot si se pun in frigider. Cand se racesc se aplica peste pleoape, timp de 20 minute. Musetelul are proprietati sedative si antiinflamatoare, deci este foarte eficient pentru pleoapele umflate si pungile de sub ochi.

2. Felii de cartof
Spalati un cartof de marime medie, decojiti-l si taiati cateva felii subtiri de marimea ochilor. Aplicati-le peste pleoapele inchise, timp de 10 minute.
Aceast "ritual" se repeta de 3 ori pe saptamana, cel putin, pentru a obtine rezultate. Dupa fiecare aplicare, spalati zona bine. Pentru a hidrata conturul ochilor, feliile de cartof pot fi introduse in smantana sau ulei de masline.

3. Felii reci de castravete
Puneti jumatate de castravete verde in frigider.Atunci cand se raceste, taiati doua felii si aplicati-le peste ochii inchisi, timp de 10 minute. Castravetele rece, ajuta la estomparea cu usurinta a cearcanelor, reduce pungile si reimprospateaza textura pielii din jurul ochilor.

4. Felii de castravete si lapte
O alta varianta a acestui remediu anticearcane, este de a pune feliile de castravete in 500 ml lapte rece. Scurgeti-le putin si puneti-le peste ochi, cel
putin 10 minute.

5. Ulei de migdale dulci

Tamponati ulei pe doua discuri demachiante (tifon), acoperiti-va pleoapele cu acestea, timp de 30 de minute. Apoi indepartati delicat, uleiul ramas, cu alte discuri demachiante. Uleiul de migdale dulci, ajuta la relaxarea zonei si scade inflamarea capilarelor.

6. Pasta de mar copt
Coaceti un mar mediu, apoi pasati-l pana devine pasta. Se pune in frigider pentru 10 minute. Aplicati cate putin pe fiecare pleoapa, timp de cateva minute.

7. Comprese cu gheata
Aplicati timp de 5 minute, comprese cu gheta peste pleoape. Sunt foarte recomandate in cazurile de cearcane rosiatice, deoarece stimuleaza circulatia si
contracta vaselor de sange, facilitand disparitia lor.

8. Lingurite in congelator
Introduceti doua lingurite in congelator. Atunci cand acestea sau racit, puneti-le peste pleoapele inchise, timp de 3 minute.

9. Crema decongestionanta
Aveti nevoie de 50 de grame lanolina, pe care le puneti intr-un vas pe baie de aburi. Se amesteca cu o lingura de lemn si cand lanolina s-a topit, se adauga 25 de grame de ulei de germeni de grau. Puneti lichidul intr-un vas etas si adaugati 30 picaturi de esenta de caise. Se amesteca si se aplica pe zona cearcanelor, prin miscari circulare, fara sa deschideti pleoapele.

10. Crema de rosii si lamaie
Pentru a va pregati acest amestec aveti nevoie de o lingurita de suc de rosii proaspete, la care se adauga o lingurita suc de lamaie si o lingurita de
faina. Omogenizand aceste ingrediente, veti obtine un aluat moale, care ar trebui sa fie aplicat o data pe zi, pe conturul ochilor, lasand sa actioneze timp
de aprox. 10 minute. Indepartati delicat aluatul inainte de a se usca complet, apoi clatiti zona cu apa rece. Vitaminele A, C si fierul din rosii, combinate
cu proprietatile lamaii, faciliteaza disparitia cearcanelor dupa cateva zile de tratament.

11. Masca de cartofi si castravete
Coaceti un castravete si un cartof, apoi pasati pana se formeaza o pasta. Aplicati in jurul ochilor, lasati timp de cateva minute apoi indepartati cu apa.
Utilizarea acestor 2 ingrediente este eficace in cazul pleoapelor umflate si a pungilor de sub ochi.

12. Crema de morcov si felii de castravete
Se rade o jumatate de morcov la care se adaug 2 linguri de ulei de masline. Odata ce s-a format o crema, lasati la macerat cateva minute. Apoi, se aplica
preparatul pe conturul ochilor si peste se pune o felie proaspata de castravete. Se lasa timp de 30 de minute, apoi se curata cu un disc demachiant(tifon) inmuiat in apa rece.

13. Masca pe baza de oua si glicerina
Se amesteca in parti egale, albus de ou batut cu glicerina lichida. Se aplic In jurul ochilor lasand sa actioneze pentru cateva minute (pana se usuca). Indepartati cu apa calda.

14. Comprese cu miere
Diluati in apa calda o lingurita de miere. Imbibati un tifon in acest preparat, apoi aplicati sub forma de comprese, peste pleoape, timp de aprox. 10 minute. In cele din urma, se indeparteaza cu apa rece.

Atentie: Metodele de tratament naturiste trebuie aplicate intotdeauna doar la recomandarea medicului dvs.
Cautari frecvente: remedii tratamente naturiste cearcane

2 răspunsuri:
| acinorev a răspuns:

Tu ai mai intrat pe TPU! da-i fetei raspuns castigator! xlustina

| carla02 a răspuns:

Sper ca asta te ajuta. Le poti prepara singura, acasa http://dragameaprietena.kanald.ro/......ele-VIDEO/