| deliutza_7233 a întrebat:

Cum pot scapa de ochelari?

Răspuns Câştigător
| AnneeQ a răspuns:

Ochelarii ar putea fi daţi uitării deoarece un grup de cercetători de la Colegiul King din Londra au descoperit gena care provoacă miopia. Potrivit oamenilor de ştiinţă, persoanele care au această afecţiune prezintă diferite "variaţii" ale ADN-ului.

Datele statistice arată că, în Marea Britanie, o treime dintre persoane suferă de miopie, în Orientul Extrem această afecţiune este des întâlnită la vârste tot mai fragede, iar în Japonia două treimi dintre adolescenţi sunt miopi.

Până acum se credea că această boală este determinată de statul prea mult în faţa calculatorului, a televizorului sau din cauza cititului, dar noul studiu arată că miopia este ereditară şi nu poate fi dobândită pe parcursul anilor. Dr. Cristopher Hammond, medic oftalmolog, coordonatorul cercetării, precizează că, odată cu trecerea timpului, această afecţiune a ochilor se poate agrava dacă nu este tratată corespunzător.

"Activităţile care obosesc ochiul duc la agravarea acestei afecţiuni, care, potrivit ultimei cercetări, este ereditară", spune dr. Hammond.

Pastilele sau picăturile ar putea înlocui ochelarii

În timpul cercetării, oamenii de ştiinţă au constatat că persoanele care aveau probleme cu vederea prezentau variaţii la nivelul genei RASGRF1, responsabilă cu buna funcţionare a globului ocular. "Potrivit rezultatelor, miopia nu este determinată de agresarea anumitori muşchi de la nivelul globului ocular, modificarea formei globului ocular sau agresiuni la nivelul retinei, astfel că această problemă de vedere ar putea fi rezolvată cu ajutorul unor picături sau a unor pastile, în niciun caz nu prin intermediul ochelarilor", explică dr. Cristopher Hammond.

Pentru că studiul este abia la început, specialiştii speră că persoanele care suferă de miopie să îşi trateze această problemă cu pastile sau picături în cel mult 10 ani.

Miopia, tratată cu lentile de contact terapeutice

Folosirea lentilelor de contact terapeutice poartă numele de terapie refractivă şi constă în purtarea unor lentile rigide pe parcursul nopţii, pentru corectarea miopiei şi a astigmatismului, susţin specialiştii.
Potrivit oftalmologilor, structura complexă a lentilelor de noapte face ca acestea să apese uşor pe cornee, modificându-i acesteia curbura, astfel încât a doua zi să poţi vedea fără ochelari.
După mai puţin de două săptămâni de purtat lentilele terapeutice

Sper că ţi-am fost de ajutorbatting eyelashes

17 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Scapa-i pe jos laughing

| BiwCupcake a răspuns:

Trebuie sai porti sigh

cu cat ii poti mai mult cu atat vei scapa de ei mai repede love struck

daca nu, puneti lentile de contact! love struck

| Minks a răspuns:

Lentile de contact. Depinde si ce afectiune ai, unele se pot corecta si cu operatie, altele doar cu ochelari. happy

| Seniorithabebi a răspuns:

Lentile de contact happy

| uǝʞɔıp a răspuns:

Cu lentile...sau cu ciocanul

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa scapi de ochelari cat mai repede ai mai multe solutii:
-ii arunci in foc
-ii dai la altcineva
-ii porti pana iti vine vederea la normal (cel mai indicat)
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe solutii :
1) se distrug violent(dai cu parul; respectiv unditza; si s-a spart ochetele).
2)se distrug incet(se calca cu bicicleta sau se lasa din intamplare pe drum cand trece buldozeru` de asternut cimentu`)
3) te duci la cineva il injuri de toti sfintii, neamu, mama si sora si gata nu mai ai ochete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu, ii arunci pe geam...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, prin lentilele de contact
SUCCES

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti poti pune lentile de contact, dar cel mai bun lucru pentru tine este acesta: poarta ochelarii pana cand ti se regleaza vederea, iar dupa aceea nu ii vei mai purta...big grin

| OchyDeViperă4Love a răspuns:

Lentile de contact.

| MrCernea a răspuns:

Lentile de contact e singura optiune!

| Walker a răspuns:

Operatie cu laser.incepand cu varsta de 18 ani deoarece de la 18 nu mai esti in crestere

| DianaAndreeaDeea a răspuns:

Puneti lentile de contact

| Raul4825 a răspuns:

Eu mi-am vindecat vederea tot in mod natural prin exercitii si alimentatie sanatoasa. Am avut grija sa mananc ce e mai bun si sa fac anumite exercitii de ochi si sa adopt anumite obiceiuri pe care le faceam zilnic intr-un anumit interval de timp pentru cel putin 15 minute. Asa am scapat eu de ochelari si am avut dioptrii la ochiul stang de -2, 75 si astigmatism, la ochiul drept nu am avut astigmatism dar miopie de -3, 00.
Asa ca vreau sa multumesc pe aceasta cale domnului Daniel Dinu, al carui ghid si bonusuri m-au ajutat sa ma bucur mai mult de mine insumi, scapand astfel de ochelari iar pentru cei care au probleme de vedere intrati pe http://vedereperfecta.com

Nu-i fac reclama, doar ca stiu cum e sa ai ochelari si sa fii complexat din cauza asta si de asta ma gandesc si la cei care sunt cum am fost eu.

| Raul4825 a răspuns:

Citeste despre asta: http://www.scribd.com/......ii-NATURAL