| DoarEu291 a întrebat:

Cum pot scapa natural de bronz? Fundita! big grin

Răspuns Câştigător
| UngureanuR a răspuns:

Poti incerca aceste metode:

1. Iaurt, lime si miere

Amesteca patru linguri de iaurt cu trei linguri de suc de lime, doua linguri de miere si putina faina de naut. Aplica mixtura pe zona afectata si las-o sa se usuce. Clateste cu apa rece si repeta tratamentul de doua ori pe saptamana. Acest remediu este indicat pentru fetele cu ten gras: sucul de lime absoarbe excesul de sebum de pe piele, mierea ii reda hidratarea de care are nevoie, iar iaurtul vindeca si calmeaza pielea.

2. Masca de cartofi

Unul dintre cele mai bune remedii naturiste pentru pielea prea bronzata este sucul de cartofi cruzi. Pentru a-l obtine, curata doi-trei cartofi, spala-i si mixeaza-i intr-un blender. Aplica pasta din belsug pe fata sau pe alte zone unde bronzul nedorit iti da batai de cap. Lasa masca de cartofi sa se usuce in jur de jumatate de ora, iar apoi indeparteaz-o cu niste servetele. Clateste pielea cu apa rece.

3. Suc de rosii si iaurt

Combina cantitati egale de suc de rosii si de iaurt si aplica pasta in locurile cu probleme. Dupa 30 de minute, indeparteaz-o cu apa rece. Se stie ca sucul de rosii este un remediu natural puternic folosit pentru a "deschide" pielea la culoare deoarece exfoliaza eficient stratul de celule moarte de la suprafata epidermei si uniformizeaza nuanta naturala. Datorita proteinelor pe care le contine, iaurtul lasa pielea supla si catifelata. Poti sa faci aceasta masca zilnic.

4. Scrub cu zahar, ulei de masline si lamaie

Daca vrei sa scapi de bronzul nedorit din zona coatelor si a genunchilor, unde pielea se "inchide" la culoare foarte puternic, cel mai eficient este sa folosesti un scrub. Coatele si genunchii au straturi groase de celule moarte care pot fi indepartate cu un tratament abraziv. Asadar, prepara un scrub dintr-o ceasca de zahar, doua-trei linguri de ulei de masline si cateva picaturi de zeama de lamaie. Aplica-l la dus facand miscari circulare.

Succes!