Cum putem sa avem unghii frumoase, dar si sanatoase?

Observam in jurul nostru tot mai multe doamne si domnisoare care apeleaza la diverse geluri pentru infrumusetarea unghiilor, insa principalul motiv pentru care cele mai multe dintre femeile care apeleaza la aceasta metoda este ca intampina adevarate probleme cu unghiile lor naturale.

Unghiile tari, dar casante sau moi, care se rup usor, unghiile care se exfoliaza, agatand tesaturile sau cuticulele care cresc pe suprafata unghiei, complet inestetice, sunt doar cateva din problemele cu care ne confruntam cand vine vorba de ingrijirea unghiilor.

Solutia pentru o manichiura frumoasa si sanatoasa este acum la indemana noastra. Farmec a lansat noua gama pentru ingrijirea unghiilor, Farmec Tratament Expert, ce contine o serie de produse care, folosite cu regularitate, fortifica structura unghiei, pastrandu-le in acelasi timp elasticitatea, cresc rezistenta la rupere si exfoliere si contureaza perfect cuticulele pentru un aspect ingrijit.

Sa invatam asadar sa avem grija de unghiile noastre in functie de necesitatile lor:

Lotiunea cu vitamina B5 - tratament intensiv pentru intarirea unghiilor pentru a le creste rezistenta la rupere. Formula este imbogatita cu vitamina B5, ulei de ricin si keratina pentru fortifierea unghiilor moi si fragile. Astfel, unghiile se intaresc, nu se mai rup fara motiv si poti sa le cresti cat de lungi doresti.

Utilizare: in prima saptamana se foloseste zilnic, dupa care se poate aplica de 2-3 ori/saptamana.

Baza complex fortifiant - produs destinat ingrijirii permanente a unghiilor, avand o structura de lac de unghii pentru a fi folosit atat ca baza pentru un lac colorat, cat si de sine statator pentru o manichiura “naturala”. Continutul bogat in uleiuri naturale vegetale (migdale dulci, masline si germeni de grau) previne deshidratarea si exfolierea unghiilor, asigurand coeziunea celulara. Complexul natural calciu-aminoacid intareste si creste rezistenta unghiei.

Utilizare: de 1-2 ori/saptamna, intr-un strat sau doua.

Peeling cuticular - dizolva tesutul cuticular de pe suprafata unghiei, fiind un excelent inlocuitor al forfecutei, care de multe ori, era sursa neplacutelor rani usturatoare din jurul unghiei. Inmoaie rapid cuticulele ce pot fi apoi impinse usor la baza unghiei.

Utilizare: se aplica pe conturul unghiei, se lasa sa actioneze un minut, apoi cuticulele se imping la baza.

Ulei pentru cuticule - contine un amestec de uleiuri naturale vegetale (migdale dulci, masline, soia), ulei esenţial de lămâie şi vitamina A cu rol de hranire, hidratare si emoliere.

Utilizare: se poate aplica zilnic si se maseaza pana la absorbtia in piele si unghii.

Spray pentru de uscare rapida - scurteaza semnificativ timpul de asteptare pentru uscarea lacului proaspat aplicat pe unghii.

Utilizare: Se pulverizeaza de la 20 cm, dupa aplicarea ultimului strat de lac.

Farmec.ro

9 răspunsuri:
| XxRoyalxX a răspuns:

Nu mmergestraight face

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Eu sunt de acord

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lotiunea cu vitamina b5 o folosesc cu sfintenie si chiar isi face treaba.

| violetflyer a răspuns:

Toate spray-urile, lotiuni si alte lucruri sunt daunatoare pentru unghiile noastre, chiar daca spun ca au calciu, vitamine si etc. benefice unghiilor noastre. Remediile naturale sunt cele care ajuta cel mai bine. Iata cateva solutii:
Inainte de toate, obieciul de a-ti roade unghiile trebuie indepartat!
1. Poti crea propriul lac de unghii intaritor: dintr-un catel de usturoi se taie marunt si se adauga intr-un lac de unghii transparent. *Atentie! Daca-l pui in lac de unghii colorat nu va mai avea acelasi efect intaritor si hranitor pentru unghii!*
2.Doua portii de proteine pe zi este foarte important. Carnea, pestele, lactatele, soia si lintea vor face ca unghiile sa creasca tari si sanatoase.
3.Cand speli vasele, pune manusi de menaj fiindca inmuierea indelungata a unghiilor le slabeste rezistenta.
4.Cand unghiile cresc prea tare sau iti place sa le ai scurte (fiind cel mai bun mod de a avea unghii sanatoase), tine-le in forma cu o pila, pentru a preveni ruperea lor. Pileste intr-o singura directie, la un unghi de 45 de grade sub unghie. Nu pili niciodata inainte si inapoi: unghia se poate exfolia.
5.Nu folosi unghiile pe post de unelte. Risti sa ti se rupa vreo unghie.
6.O data pe saptamana, timp de cateva luni, ca procedura de intarire a unghiilor: se inmoaie unghiile intr-un vas cu ulei fierbinte de masline, si se face masaj relaxant mai ales in zona cuticulelor, adaungand generos ulei pe maini timp de 10 minute. Se lasa 2-4 minute sa intre uleiul in piele si in unghii. Se spala cu apa calduta si se preseaza apoi incet pe piele cu un prosop din bumbac.
Poti realiza aceasta procedura oricand ai mainile extrem de uscate si unghiile foarte exfoliate. Restul procedurilor realizaeaza-le zilnic, si da-te cu lacul de unghii cu usturoi de fiecare data cand iti vopseti unghiile.

| denisadr a răspuns:

Trebuie sa nu le dam cu oja prea des chiar si niciodata, sa nu ne punem unghii false, iar pentru a fi frumoase sa le lasam sa creasca lungi si sa le dam cateodata cu lac incolor pentru a arata mai bine.

| babypowder87 a răspuns:

Cei de la ele.ro ne ofera 9 trucuri pentru a avea unghii sanatoase si frumoase: http://frumusete. ele.ro/Ingrijirea-corpului_--d48/9-trucuri-pentru-a-avea-unghii-sanatoase-si-frumoase_--a12581.html Sper sa fie de folos pentru fetele care au probleme:) Eu din fericire nu am probleme cu unghiile:)

| Anija a răspuns:

Sa ai grija de ele.....si sa nu iti pui unghii false))

| ligianarcisa a răspuns:

Primul pas ce trebuie facut pentru a avea unghii frumoase si puternice este sa le tineti cat mai departe de gura. Acest obicei prost va poate distruge orice speranta de a avea unghii frumoase si ingrijite.
Trebuie sa intelegeti ca daca vreti unghii lungi naturale care sa fie frumoase si sa scoata la suprafata invidia multor femeie trebuie, inainte de multi alti pasi, sa va inarmati cu rabdare. Daca vreti o solutie mai rapida puteti sa luati in calcul unghiile false din acril; trebuie totusi sa fiti constiente ca aceste unghii false vor provoca daune celor naturale. Unghiile naturale nu sunt obisnuite cu greutatea celor false si pot ceda.
Tineti unghiile in apa calda macar pentru 30 de secunde pentru a va asigura ca sunt curate.
Folositi cata vata aveti nevoie pentru a indeparta complet oja. Pont: daca anumite zone sunt greu de sters puneti putina vata in jurul unei pile (cu varf ascutit) si umeziti vata in acetone, apoi incercati sa indepartati oja din zonele problema. Puteti sa va stergeti unghiile cu acetona chiar daca nu ati fost date cu oja in prealabil pentru a indeparta orice tip de impuritati de pe suprafata unghiei.Ideal este sa urmariti si forma naturala a unghiei. Forma rotunda a unghiei cade mai bine pentru mai multe persoane deoarece face mana sa para mai delicata. Este recomandat ca unghiile de la picioare sa fie taiate mai drept pentru a evita posibilitatea de a avea unghii incarnate.
Este o "afectiune" tare neplacuta, dar poate fi prevenita. Unghiile au tendinta sa creasca gresit, dar daca le taiati mai des nu o sa mai aiba sansa "sa isi faca de cap". In afara de faptul ca arata destul de urat este sunt si dureroase si pot cauza infectii.Ideal este sa nu le taiati. De asemenea acestea opresc intrarea bacteriilor in corp asa ca este mai bine sa nu le deranjati, dar pot fi ingrijite cu produse speciale.

Pentru a va bucura de unghii sanatoase trebuie sa va mancati portia de legume si fructe. Broccoliul, ceapa si pestele va ajuta sa va atingeti scopul. Beti cantitatea necesara de apa si consumati suc de morcovi (este bogat in calciu si fosfor si intareste unghiile).
Dusul poate deveni propriul vostru spa. Dupa ce va spalati pe cap puneti un pic de balsam si pe unghii. Datorita apei calde si a aburului acesta va intra in piele, iar voi sa puteti impinge, cu grija, cuticulele in sus. Cand iesiti de la dus folositi crema hidratanta pe maini.
Sper sa iti fie de folos acesti 10 pasi.

| Inelia a răspuns:

De regula pentru unghiutele mele folosesc uleiul de masline caldut in care imi inmoi degetelele/HA HA HA