| azziza21 a întrebat:

va rog sa imi spuneti si mie ce sa fac la unghii. Mi-au aparut niste striatii verticale si mi se rupe unghia pana jos la radacina.De la medic am nizoral-unguent dar am incercat si revalid pentru unghii si degeaba tot mi se rup. Vreau sa am si eu sa am unghii frumoase si sanatoase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceasta problema si mi s-a spus ca este o ciuperca. mi-au recomandat o solutie sub forma de carioca, se numeste nailner si este foarte buna.intreaba la farmacie de acest produs, nu stiu daca este in romania, eu l-am cumparat din spania.costa 20 de euro, dar iti spun sincer ca mi-a refacut unghia in totalitate.

7 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Incearca sa ti le pilesti numai intr-un singur sens, insa unghiile false nu stiu, cred ca mai rau iti va face, eu am o prietena care si-a pus si a avut probleme mari dupa ce le-a indepartat, nu vreau sa te descurajez, dar cred ca unghiile naturale sunt mai frumoase...happy

| elisa_2627 a răspuns:

Ai lipsa de calciu si o forma usora de spasmofilie.Tot din aceasta cauza se intampla sa nu primesti aer.Este bine sa consulti un medic endocrinolog. Pentru a ajuta unghiile sa se intareasca tine-le in ulei fierbite (cat suporti tu) o data pe saptamana. Sa le ungi in fiecare seara cu crema de galbenele.

| Ralux a răspuns:

Nu prea stiu ce sa iti raspund insa stiu ca pe net si peste tot in carti sau reviste exista remedii sau sfaturi in legatura cu asta.Cauta,documenteaza-te si mai mergi pe la anumiti medici si intreaba si la farmacie.

| vio a răspuns:

Cumparati de la farmec lotiune pentru tratamentul unghilor cu vitamina b5... e foarte buna...

| cici_6785 a răspuns:

Asa am si eu si mi-au spus ca nu e nici un leac, ramai cu unghia asa si gata sau pui unghii false

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai lipsa de calciu

| kayura a răspuns:

Asa mi s`a facut si mie la unghii.Am incercat sa nu ma mai dau cu oja si nici cu lac timp de 4 luni si nu mai am nimic acum.