Întrebare recomandată | Eli2000 a întrebat:

Cum sa fac ca sa imi creasca unghiile lungi si frumoase, ca atunci cand sa le dau cu oja sa se vada bine? Formatul unghiilor mele:sunt late si scurte. Din nefercire se rup repede. Deci, ce este de facut?

7 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Incerca sa mananci multe alimente ce contin calciu si vitamina D. Poti incerca sa folosescti si intaritorul de unghii de la kallos, este foarte foarte bun.

| zdrangoi a răspuns:

Nu mai spala vase, rufe, etc.(daca faci asa ceva).
si daca chiar vrei sa se vada bine, fa rost de vopsea reflectorizanta, d-aia de sosele!
glumesc!
de regula se spune ca unghiile se rup din cauza lipsei de calciu sau vitamina A.

| KiDdUtZa a răspuns:

Iti recomand sa cumperi calciu pentru unghii de la farmacie, iti intareste unghiile si dupa primele ziel se vede diferenta plus ca inainte sa te dai cu oja pe unghii poti lasa calciul pe elehappy

| EvaneSScence a răspuns:

Degeaba o sa folosesti intaritoare pentru unghii de la Avon sau alte firme. Totul e de la calciu. ia-l cate 10 zile pe luna toata iarna, impreuna cu vitamina D. Si daca le ai late, nu te da pe toata unghia, lasa marginea libera si par mai inguste si mai lungi.

| Dianatips a răspuns:

Si eu aveam cam acelasi format si iti vine sa crezi sau nu, spre bucuria mea, mi s-a alungit formatul din cauza unghilor cu gel big grin Bineinteles ca am folosit n sticlute de ulei de ricin dupa + calciu, iar acum doar indepartez cuticulele, le pilesc cat pot pe margini si le fac cu oja nude big grin

| bibiiiy a răspuns:

Uleiul de ricin! Este un miracol, la un pret foarte mic.Il gasesti la plafar, la pret de 5-6lei.Ajuta la cresterea parului, si a sprancenelor, dar mai ales ajuta la intarirea si exfolierea unghiilor, dar accelereaza si cresterea lor. Aplici o data la 2 zile, sau in fiecare seara, pe unghie cu o bucatica de vata, iar in scurt timp vei vedea rezultatele.byewave

| Sara67 a răspuns:

Unghii cu gel mai ales ca vin si sarbatorile vei avea pentru 3 saptamani cele mai frumoase unghii