| YoYoJuSt4U a întrebat:

Deci eu am niste unghii cam "butucanoase". Nu sunt late, doar unghiile de la degetul mare.Eu am un tic nervos de a imi roade unghiile si doar acum am scapat de el.Este adevarat ca daca le las in pace vreo o luna si nu le fac nimic decat sa curat mizeria care se aduna sub unghii si sa le dau cu lac se vor face mai lungi? Vorbesc de formatul unghiilor. Vreau sa am si eu unghii frumoase fara sa le pun iar cu gel sau sa imi pun unghii fasle, de data asta vreau sa fie frumoase unghiile mele naturale.Ma ajutati?

5 răspunsuri:
| christina94 a răspuns:

Iti spun din proprie experienta ca uleiul de ricin face minuni. Te dai seara pe unghii timp de 2-3 saptamana. Si iti recomand Intaritor de unghii cu vitamina B5 de la FARMEC (5-6 lei). acceasi problema o aveam si eu. laughing). Dupa cateva saptamana am niste unghii lungi si sanatoase, nu se rup love struck. ( imi rodeam de 7-8 ani unghiile ).
papa :*

| fustiteTUTU a răspuns:

Eu zic sa folosesti ulei de masline macar 30 min pe zi, pur si simplu le tii in ulei...Iar ca sa se intareasca, e necesar sa le dai cu suc de lamaie, la fel 30 minute in suc de lamaie.

| bambolina07 a răspuns:

Nu te astepta s iti creasca enorm unghiile, unghiile la maini cresc 3 mm pe luna depinde acum de cat de folosite sunt mainile(ma refer la solutii,detergenti etc).si eu am aceeasi problema,nu e o tragedie sa stii, dar iti poti da si singura forma unshiilor, mai intai recomand sa le aduci la aceeasi lungime pe toate si sa te dai cu un tratament.foloseste b5, e bun si pentru intarire si pentru crestere.cand ajung la nivelul buricului degetului le poti pili in forma dorita. funda?

| AnonimGirl67 a răspuns:

Frumusele.ro este un site care iti poate explica cum sa dai forma unghiilor tale si multe alte sfaturi de folos.succes!

| DoUaPuNcTeIkS a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema. dar dupa ce nu am mai ros unghiile s-au facut mari[late]si frumos... sper ca te0am ajutat''' bye! pup