| Sweetllemon a întrebat:

Cum sa fac sa scap de cearcane?

Răspuns Câştigător
| Denysa-Myhaela a răspuns:

Cearcanele pot fi considerate, de asemenea, un semnal de alarma la aparitia unor boli care afecteaza: inima, circulatia sanguina, rinichii, tubul digestiv etc. Unele sunt insa o mostenire ereditara mai putin fericita (cearcanele maronii).
Ca sa scapi de ele exista anumite remedii:
"Somnul de frumusete"
Este metoda cea mai eficienta si cea mai sanatoasa, dupa parerea medicilor si a specialistilor in cosmetica. Un somn odihnitor de opt ore iti va transforma tenul, iar cearcanele se vor diminua semnificativ. Cel mai potrivit este somnul intre orele 23.00- 7.00.
Foarte important este consumul de lichide. Trebuie consumata o cantitate de 2-2, 5 l de apa plata pe zi, iar daca ii puneti si putina lamaie va fi si mai bine.
Pentru mentinerea unui aspect sanatos al pielii si o stare generala de bine este foarte necesara si o alimentatie sanatoasa bogata in legume si fructe, saraca in grasimi si zahar.

2. "Lingura din congelator"
O metoda "clasica" de combatere a cearcanelor si a pungutelor de sub ochi. Se procedeaza astfel: se pun doua linguri din inox in congelator pentru jumatate de ora, apoi se scot si se maseaza cu partea bombata a lingurei cearcanele.

3. Feliile de cartof
O alta metoda "clasica", utilizata si pe vremea bunicilor, este aplicarea a doua felii de cartof crud pe suprafata cearcanelor.

4. Pliculetele de ceai negru
In acest caz se pun doua pliculete de ceai negru cu apa fierbinte intr-o cana. Dupa ce se racesc, se iau pliculetele umede si se aplica pe suprafata pleoapei si a zonei de sub ochi.

5. Compresele cu ceai de albastrele
La fel se procedeaza si cu ceaiul de albastrele. Plantele se pot gasi la orice magazin naturist. Se face o infuzie, apoi cand ceaiul e caldut se folosesc doua discuri demachiante pentru comprese.

6. Compresele cu ceai de musetel
Pentru comprese se foloseste ceaiul de musetel, care este un foarte bun antiinflamator, curata si relaxeaza pielea fina si sensibila din jurul ochilor.

7. Compresele cu ceai de tei rece
Ceaiul de tei tonifica si relaxeaza piele si diminueza roseata si pungile inestetice de la ochi.

8. Compresele cu ceai verde
Ceaiul verde imbunatateste imunitatea celulelor pielii si incetineste imbatranirea lor.

9. Compresele cu infuzie de trandafir
Se foloseste trandafirul de dulceata.

10. Comprese cu infuzie de salvie
In cazul ceaiurilor (infuziilor) este bine sa alternati compresele cald/rece.

11. Compresele cu infuzie de marar
Este o metoda mai putin cunoscuta, dar care da rezultate in cazul cearcanelor. Compresele se fac cu ceai la temperatura camerei.

12. Feliile de castravete
Castravetele este folosit inca din vechime in tratamentele cosmetice. Este eficient si in tratarea cearcanelor.

13. Chirurgia estetica
O metoda din ce in ce mai utilizata in zilele noastre. Daca va hotarati sa apelati la ea trebuie sa consultati un specialist in chirurgia estetica.

14. Tratamentele cosmetice
In farmacii si in magazinele specializate se gasesc tot felul de produse pentru tratarea cearcanelor. Ramane doar sa le achizitionati pe cele care vi se potrivesc. In aceasta situatie va poate ajuta si un medic dermatolog.

Dar daca cearcanele se incapataneaza sa dispara, nu va ramane decat o ultima solutie: folosirea produselor cosmetice pentru mascarea lor. In acest caz cei mai buni prieteni ai unei fete sunt anticearcanul si fondul de ten.
Anticearcanul poate acoperi cearcanele in totalitate. El trebuie sa aiba o nuanta un pic mai deschisa decat culoarea tenului si sa fie cremos pentru a intra in piele si pentru a nu accentua micile riduri.
Fondul de ten poate fi si el foarte util, mascand cearcanele. Cele mai bune pentru rezolvarea acestei probleme sunt fondurile de ten mate.
Mult succes in lupta impotriva cearcanelor!

http://www.cherie.ro/beauty/cum-scapam-de-cearcane/

9 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Bea multa apa, dormi devreme, pana in 23, nu te stresa, mananca sanatos.
Foloseste un anticearcan bun, eu am unul de la Estee Lauder sunt incantata de el.
Pune-ti felii de cartofi pe ochi, plicuri de ceai verde sau masti speciale de la Body Shop.

| meioana a răspuns:

Pliculete de ceai de musetel le pui pe ochi, vezi sa fie caldute nu fierbinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, in primul rand poti sa ai cearcane cauzate de lipsa somnului, o alta cauza ar fi: rinichii. Eu am fost la doctor si mi-a spus ca am cearcane de la rinichi din cauza ca nu prea beau apa. Acum sincer nici eu nu stiu cum sa scap de cearcane, dar iti dau niste sfaturi: pune-ti doua linguri la frigider, cand s-au racit aplica-le sub ochi (pe cearcane) sau cauta pe la farmacii, este o masca gel care se pune la frigider la racit (este si la avon). Alta metoda ar fi comprese cu ceai de albastrele (este si crema la plafar, cu albastrele), castravetii iar sunt benefici...oooo...am citit undeva ca poti avea cearcane daca ai multe toxine in corp. In concluzie: fa miscare, bea multa apa si nu pierde noptile.happy

Alte răspunsuri
| lucian_1094 a răspuns:

Dormi mai mult, cam pe la 10 seara si te trezesti oe la 9 dimineata, bei multe lichide, pune-ti castraveti si cartofi cruzi in jurul ochilor, mananca sanatos, fa plimbari, stai la aer curat si inspira usor si nu le lasa sa te supere.Traieste cu speranta ca vor trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma tratez cu solutia de la avon! Este foarte buna pentru cearcane si are o senzatie placuta! Daca vrei un tratament natural te poti consulta cu un doctor specialist in asa ceva! Mai poti turna picaturi de lamaie pe cearcane inainte de culcare si de dimineata cand te scoli! Apoi lasi sa se zvante si te dai cu apa plata amestecata cu lapte matern! Ma bucur ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici decum sa nu se incerce sfaturile de mai jos. Eu sunt specialist in tratarea cearcanelor. Cea mai buna metoda este masarea cearcanelor si spalarea de dimineata cu apa RECE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castravetele ar fi cel mai bun.

Alte răspunsuri