| aleza21 a întrebat:

Cum scap de cearcane ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Buna, pai dupa ce faci un ceai de musetel din ala la plic, ia acel pliculet din apa in care a fiert baga`l putin la congelator si cand e rece/inghetat, pune-l pe ochi.

E foarte benefic.happy Oricum daca iti pui 1 data nu vei scapa din prima, totusi repeta dimineata si seara, timp de cateva saptamani.

Apropo, dupa ce le folosesti odata le mai poti baga in frigider si le poti pune seara. Sarbatori fericite :*

| mmary a răspuns:

1. 8 ore de somn - trebuie sa incepi sa constientizezi importanta pe care o are somnul asupra refacerii organismului;

2. Bea multe lichide - cel putin 2 litri de apa pe zi iti vor mentine pielea perfect hidratata si elastica;

3. O dieta echilibrata - acorda atentie deosebita produselor lactate, precum si legumelor si fructelor proaspete. Alimentele bogate in fier le poti considera aliatul tau numarul 1 in lupta impotriva cearcanelor;

4. Sucul de cartofi - contine agenti care au proprietatea de a lumina pielea afectata de cearcane. Asadar, este foarte indicat sa tamponezi aceasta zona cu suc de cartofi si sa lasi sa actioneze timp de 20 de minute;

5. Castravetii - razuiti marunt impreuna cu sucul lor sunt deosebit de folositori in situatia de fata. Aplica-i pe cearcane si lasa timp de actionare 20 de minute;

6. Ceaiul - reduce cearcanele si ajuta ochii umflati. Dupa ce iti prepari un ceai, poti lasa frunzele in apa si sa bagi totul la congelator (eventual intr-un recipient special) pentru a obtine cuburi de gheata. Tine cuburile de gheata pe ochi (deasupra unei dischete demachiante) timp de 20 de minute;

7. Mare atentie la soare - intotdeauna pune-ti ochelarii de soare pentru a oferi o protectie eficienta ochilor. Pentru orice siguranta mai aplica pe cearcane si o lotiune cu factor de protectie foarte ridicat.

8. Masca cu lapte praf si miere - amesteca o lingurita de lapte praf cu 1 lingurita de miere de albine. Aplica aceasta compozitie peste cearcane si lasa sa actioneze timp de 15-20 de minute;

9. Inainte de somn, aplica o crema sau un gel pentru cearcane. Insa, ar fi mai indicat sa nu-l lasi sa actioneze pana dimineata;

10. Anticearcanul - o solutie foarte folosita este de anticearcanul, care reuseste sa le ascunda putin. sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| WestSid3 a răspuns:

Sunt mai multe metode, însă cearcănele nu dispar în totalitate perfect.
1. Pune-te seara în pat în jurul orei 10 pentru că somnul cel mai odihnitor este cel dintre orele 10-12 noaptea. Încearcă să eviţi să te pui noaptea târziu în pat.
2. Dormi cel puţin 7-8 ore pe noapte.
3. Pune seara două linguriţe de inox în congelator, iar dimineaţa când te trezeşti, fa-ţi masaj cu ele la ochi, dar cu mare grijă.
Cearcănele pot fi cauzate nu numai de lipsă de odihnă sau prea puţină odihnă, ci şi de boli ale rinichilor, aşa că daca te odihneşti şi tot mai ai cearcăne, mergi la doctor şi fă-ţi analize.
Ele mai pot apărea la femei şi în perioada menstruaţiei, dar în câteva zile trec.
Pentru orice eventualitate, fă-ţi analizele, iar dacă nu ai probleme de sănătate, odihneşte-te! Numai bine!

| GaBBiii a răspuns:

Dormindhappy.

| Maddu a răspuns:

Ia-ti un anticearcan de la avon sau oriflame sunt foartte bune sh lasa pielea moale si catifelatabig grin

| melyyy a răspuns:

Nu stiu daca poti scapa de ele, dar poti folosi un concealer happy
daca aflii te rog sa-mi spui si mie :*

| thechristine a răspuns:

Citeste si aici cateva metode simple pentru cearcane https://www.libertatea.ro/lifestyle/cum-scapi-de-cearcane-2076766

| Dulcika_7055 a răspuns:

Poti sa dormi ceva mai mult si sa nu stai mult in fata televizoruli/calculatorului

sper ca te-am ajutat
papa happy

| lumeaecolorata a răspuns:

Cearcanele sint rezultatul unei circulatii sanguine proaste si se trateaza cu creme hidratante. Afla aici cum se aplica aceste produse in jurul ochilor: http://www.i-medic.ro/......pana-aici. Succes!