| Andriiiiiii a întrebat:

Cum sa inlatur semnele de oboseala(cearcanele)?

Răspuns Câştigător
| rafi96 a răspuns:

Am citit in ziarul de la Kaufland : Faci ceai de menta cu pliculete din alea de ceai si dupa, scoti plicul si il ti pe zonele cu cearcane 5-10 minute.

9 răspunsuri:
| DeeaLove08 a răspuns:

1. 8 ore de somn - trebuie sa incepi sa constientizezi importanta pe care o are somnul asupra refacerii organismului;

2. Bea multe lichide - cel putin 2 litri de apa pe zi iti vor mentine pielea perfect hidratata si elastica;

3. O dieta echilibrata - acorda atentie deosebita produselor lactate, precum si legumelor si fructelor proaspete. Alimentele bogate in fier le poti considera aliatul tau numarul 1 in lupta impotriva cearcanelor;

4. Sucul de cartofi - contine agenti care au proprietatea de a lumina pielea afectata de cearcane. Asadar, este foarte indicat sa tamponezi aceasta zona cu suc de cartofi si sa lasi sa actioneze timp de 20 de minute;

5. Castravetii - razuiti marunt impreuna cu sucul lor sunt deosebit de folositori in situatia de fata. Aplica-i pe cearcane si lasa timp de actionare 20 de minute;

6. Ceaiul - reduce cearcanele si ajuta ochii umflati. Dupa ce iti prepari un ceai, poti lasa frunzele in apa si sa bagi totul la congelator (eventual intr-un recipient special) pentru a obtine cuburi de gheata. Tine cuburile de gheata pe ochi (deasupra unei dischete demachiante) timp de 20 de minute;

7. Mare atentie la soare - intotdeauna pune-ti ochelarii de soare pentru a oferi o protectie eficienta ochilor. Pentru orice siguranta mai aplica pe cearcane si o lotiune cu factor de protectie foarte ridicat.

8. Masca cu lapte praf si miere - amesteca o lingurita de lapte praf cu 1 lingurita de miere de albine. Aplica aceasta compozitie peste cearcane si lasa sa actioneze timp de 15-20 de minute;

9. Inainte de somn, aplica o crema sau un gel pentru cearcane. Insa, ar fi mai indicat sa nu-l lasi sa actioneze pana dimineata;

10. Anticearcanul - o solutie foarte folosita este de anticearcanul, care reuseste sa le ascunda putin.

| R_8074 a răspuns:

Poarta ochelari.

| AngieT a răspuns:

Anticearcan pentru un rezultat rapid ( daca esti pe fuga) iar daca nu, pe langa odishna necesara, castravetii energizeaza zona happy + mastile cu gel speciale pentru ochi (Avon) happy multa bafta!

| cocainejunker a răspuns:

Comprese reci dimineata si seaara puse pe ochi.

Funda? :*

| St3fa a răspuns:

Un anticearcan te ajuta sa rezolvi aceasta problema. Sfat:foloseste unul cu efect revigorant!
De ex:Rool-on anticiarcane cu cafeina 2 in 1 de la Garnier-30 lei!

Cearcanele mai pot duce la umflarea ochilor.
Un masaj usor sub ochi-sensul miscarii sa fie de la nas la exterior. Un alt supertruc:inchide ochii si aseaza cate o felie rece de castravete. Stai asa timp de cateva minute.

| YourAngel a răspuns:

Orice ora pierduta din somnul de infrumusetare are repercusiuni asupra sanatatii si stralucirii tenului nostru. Chipul capata o expresie obosita, ochii devin tristi, iar cearcanele nu intarzie nicio secunda sa-si faca simtita prezenta.
Pe langa somnul insuficient, cearcanele mai pot semnala si o tensiune nervoasa neobisnuita, exces de amidon, lipsa vitaminei A, E sau a fierului sau chiar anumite probleme legate de glanda tiroida.
Atat pentru prevenirea cat si pentru tratarea cearcanelor, medicii nutritionisti ne recomanda o dieta alimentara formata din legume precum: spanac, urzici, ceapa verde, praz, morcovi, andive, salata verde. Consumarea acestor legume are rolul de a purifica sangele, inlaturand toxinele pe care le acumuleaza. In functie de calitatea si culoarea sangelui care iriga vasele din epiderma, cearcanele se vor deschide la culoare, devenind mai putin vizibile. In acelasi timp, incearca sa elimini din alimentatie pastele fainoase si dulciurile deoarece amidonul continut de acestea accentueaza cearcanele. Renunta de asemenea la mancarurile si bauturile prea sarate.
Pentru estomparea cearcanelor, poti aplica dedesubtul ochilor comprese cu ceai de albastrele alternandu-le cu cele de musetel cald. Eficiente impotriva cearcanelor pot fi insa si compresele reci cu ceai de sunatoare. Pentru atenuarea cearcanelor, in zona de sub ochi mai pot fi aplicate si felii de castravete sau de cartof crud.

-De cate ori ai ocazia, nu ezita sa faci plimbari in aer liber intr-un usor mars fortat. Trucul este unul simplu si banal: oboseala fizica combate insomnia, inducand starea de somn, iar prin oxigenarea sangelui sunt eliminate toxinele, restabilindu-se astfel echilibrul arderilor.
Efectueaza o serie de exercitii de respiratie in fata unei ferestre deschise. Fa un set de 5-10 inspiratii si expiratii de doua ori pe zi, iar apoi mareste ritmul treptat pana cand ajungi la un set de 20 de inspiratii si expiratii, efectuat tot de doua ori pe zi.

| CeCeSalvatore a răspuns:

Cu crema de ochi Anew Rejuveante de zi si noapte de la A V O N. Costa 45, 00 de lei. Este pentru ingrijirea zonei din jurul ochiilor pe timp de zi si pe timp de noapte apeleaza la o crema dubla cu efect de estompare asupra liniiloe fine, crearcanelor si pungilor de sub ochi.Imi dau funa, pls?

| blonduu a răspuns:

Dormi.

| xBlackPearlX a răspuns:

Daca esti fata cu fond de ten daca esti baiat dormi mai mult (nu glumesc) fundita:X