| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ma machiez ca sa para ca am ochii mai departati?

7 răspunsuri:
| eek a răspuns:

In colturile exterioare ale ochilor incearca un fard inchis.maro/negru/mov/verde. dar sa fie nuante spre negru. iar in colturile interioare farduri deschise la culoare.chiar alb.galben sidefat. sau chiar dermatograf alb.happy

| Flav a răspuns:

Dar ce ma esti extraterestru?

| Shery a răspuns:

In coltul intern al ochilor, da-te cu dermatograf alb sau cu un fard deschis si sidefatwinking

| sweet_girl_carmen a răspuns:

Dermatograf alb si farduri deschise la culoare

| DMV a răspuns:

Nu stiu exact cum se face dar vezi sa nu iti iasa prea 3D figura ca te trezesti cu declaratii gen: "Iubito, ai niste ochi foarte foarte frumosi. Pacat ca se uita unul la altul" sau "Imi plac la nebunie ochii tai. Mai ales stangul."

| Dnse a răspuns:

Pai in primul rand sa nu te machiezi cu dermatograf negru pe sub ochi in totalite.Incearca doar putin la coada.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ochii departati sunt "depistabili" la o masuratoare simpla: cand distanta dintre ochi e mai mica decat lungimea unui ochi, atunci avem de-a face cu ochi pra apropiati.
Aplica o nuanta deschisa de fard de pleoape incepand de la linia genelor pana spre sprancene. Apoi aplica o nuanta mai inchisa spre coltul exterior al ochiului. Omogenizeaza acolo unde cele doua culori se intalnesc. Dermatograful/tusul de ochi se aplica pe linia genelor superioare si inferioare. Acesta trebuie sa fie mai subtire in interior si mai gros spre exteriorul ochiului. Mascara se aplica si ea in strat mai gros spre exteriorul ochiului.