| marria a întrebat:

Cum sa ma machiez sa-mi para ochii mai mici?

Răspuns Câştigător
| andreea_8479 a răspuns:

Ochii mari - desi in general sunt foarte apreciati, posesoarele unor astfel de ochi trebuie sa fie si ele atente, deoarece, daca printr-un machiaj necorespunzator ii maresc nepermis de mult, vor crea acea impresie de "ochi de broscuta". Acesti ochi nu trebuie sa fie rimelati si pe genele pleoapei inferioare.

Atentie si la fardurile sidefate, care maresc ochiul. In general nu exista restrictii, puteti sa experimentati, dar este bine sa tineti cont de aceste lucruri daca nu vreti sa-i surprindeti pe cei din jur cu ochii vostri "atat de mari".

Optati pentru un fard mat, preferabil mai inchis. Folositi pentru pleoapa mobila o nuanta mai inchisa si prelungiti pana in coltul sprancenelor cu aceeasi culoare, dar mai deschisa cu un ton. Evitati sa folositi creionul dermatograf pentru ungiul intern al ochiului, aplicati mai bine numai spre unghiul exterior. Puteti in schimb sa aplicati fard si pe pleoapa inferiora, imediat sub gene, acelasi ton inchis folosit pentru pleoapa mobila. Aceste sfaturi sunt valabile numai daca nu va doriti ca ochii vostri sa para si mai mari, si in mod deosebit pentru acei ochi proeminenti, usor iesiti din orbite.

4 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Mai mici? Eu consider ca niste ochi mai mari sunt foarte sexy happy Cu cat sunt mai mari cu atat sunt mai expresivi. si vezi mai multe detalii... E uimitor sa vezi cat de frumosi sunt o pereche de ochi daca te uiti atent, foarte antentwinking
Numai bine, Shin.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu as vrea sa am ochii mari... lasa-i asa. Dar daca tot vrei sa afli un raspuns, iti recomand sa te dai cu creion inchis in interiorul ochiului.

| DrageanElena a răspuns:

Sa te faci cu creion negru in afara ochilor...nu inauntru.si cu un rimel bun care sa-ti faca genele lungi si frumoase.