| zurick a întrebat:

Cum să rezolv problema exfolierii unghiilor?

Răspuns Câştigător
| Ana2333 a răspuns:

"Exfolierea unghiilor poate indica lipsa calciului, magneziului sau vitaminelor din organism. De aceea, trebuie sa incerci sa ai o dieta sanatoasa si sa consumi alimente bogate in vitaminele A, B6 si C (banane, miere, migdale, linte, morcovi) si alimente bogate in fier, calciu si magneziu, cum ar fi spanacul, pestele, cerealele integrale (porumb, grau, ovaz, secara) nucile, legumele verzi, merele si ouale.

Un alt mijloc prin intermediul caruia ne putem mentine unghiile cat mai sanatoase este folosirea adecvata a pilei de unghii. Unghiile se pilesc intr-o singura directie si nu printr-o miscare de inainte si inapoi deoarece astfel riscam sa le rupem. In plus, trebuie sa evitam pilirea unghiilor dupa baie, atunci cand acestea sunt moi, deoarece riscam sa acceleram procesul de exfoliere."

"Pentru a trata exfolierea unghiilor putem realiza un preparat din zeama de lamaie si ulei de masline, care se incalzeste putin. Tinem unghiile in el pana se raceste. Operatiunea se repeta in fiecare seara inainte de culcare timp de 10 zile, iar apoi saptamanal. Uleiul de masline are efect regenerator asupra unghiilor si nu numai.

O alta solutie de a trata friabilitatea consta in folosirea vitaminei A. Vitamina A se gaseste in farmacii si are o compozitie uleioasa. Se maseaza unghiile timp de 10-15 minute cu vitamina A, insistandu-se la radacina unghiei. Prin masare se stimuleaza circulatia sangvina si hranirea unghiei.

Sucul de lamaie are de asemenea efecte benefice asupra unghiilor rehidratandu-le. Daca introduci degetele o data pe saptamana intr-o lamaie taiata si le tii 10 minute, acestea vor fi hranite si vitaminizate"
Iar la final ca sa ai rezultate foarte bune iti recomand sa folosesti si un tratament de unghii de la farmacie. Toate cele bune si spor la vindecat unghiutelehappy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am rezolvat-o doar cu tratamentul de la farmec cu vitamina b5. Poti incerca si cu creme hidratante folosite zilnic dar tratamentul e mult mai eficient atata timp cat il folosesti zilnic.

| Omulcarearenevoiederaspunsuri a răspuns:

Ulei de ricin introdus dupa taierea cuticulelor. Sau ulei de masline! happy