| AndreAndree a întrebat:

Cum sa scap de cosurile si petele de pefata in mod natural, adica fara creme. Sunt toata rosie pe fata. Dama ma incalzesca sau daca e frig ma inrosesc toata.Cu ce sa ma dau sa-mi dispara si petele si cosurile in cel maxim o saptamana?

Răspuns Câştigător
| adrianchira a răspuns:

Cosurile si petele de pe fata ta pot sa nu fie produse de aceleasi cauze asa ca cel mai bine e sa mergi la un medic dermatolog. In orice caz cateva reguli de igiena te pot ajuta:
1. Spala-te cat mai des pe fata cu apa si sapun sau foloseste servetele speciale dezinfectante
2. Nu incerca sa iti storic cosurile pentru ca pot sa iti ramana cicatrici urate.
3. Foloseste un exfoliant o data pe saptamana (cum e cel pa care il gasesti aici http://www.bio-bazar.ro/......ens.html). Daca e bio e mai bun.
In general cosurile dispar cu inaintarea in varsta daca au cauza hormonala.

5 răspunsuri:
| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Farmec a răspuns:

Statisticile spun că mai mult de 90% dintre adolescenţi vor suferi la un moment dat de acnee. Pe lângă o alimentaţie sănătoasă, pe lângă igiena zilnică a feţei şi măştile cu argilă, acum poţi scăpa de acnee în doar 4 săptămâni.

Gama Gerovital Plant Stop Acnee, special concepută pentru tenul cu imperfecţiuni, este primul pas către o piele sănătoasă şi un chip luminos. Cu o eficacitate antiacneică demonstrată clinic de 83%, produsele gamei Stop Acnee te scapă de acnee în doar 4 săptămâni. Urmand acest link vei gasi o schema de tratament care implica produsele din gama Gerovital Plant Stop Acnee: http://farmec.ro/produse/ten/crema-ultra-activa-98.html

| Ecaterina96 a răspuns:

Nu stiu cum sa scapi de ele intr-o saptamana dar nu strica sa bei foarte multa apa si sa te speli de multe ori cu apa pe faţa. Aceste cosuri apar probabil din cauza varstei... Tuturor li se mai intampla chestii d-astea

| paulapaulapaulapaulapaulapaulapaula a răspuns:

Masca cu bicarbonat de sodiu

O astfel de masca o obtii din: 2 linguri cu bicarbonat de sodiu si 1-2 linguri cu apa. Se amesteca bine de tot, pana se obtine o pasta, apoi se aplica pe tenul curat. Se tine pe tenul curat 10-15 minute, apoi se inaltura cu apa calda. Vei observa cum roseata si cosurile sunt estompate, intrucat bicarbonatul de sodiu este excelent in neutralizarea bacteriilor care duc la formarea cosurilor.

| goleanatalia a răspuns:

Pai,pentru cosuri itipoti face masca din zeama de cartofi:cureti un cartof, il razuiesti si apoi strangi cartofii in pumn pentru a iesi zeama. Apoi te dai pe fata si stai 10-15 minute, sau masca din miere cu rosii