| TheTruthBeneathTheRose a întrebat:

Cum sa fac sa imi dispara cosurile intr-un mod natural?

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

1. Pasta de dinti

Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.

2. Otet

Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).

3. Miere

Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

4. Picaturi de ochi

Poate parea bizar, dar se pare ca este adevarat: picaturile de ochi te pot scapa de un cos "nastrusnic". Toarna cateva picaturi de Visine (sa zicem) pe cos si ai sa vezi ca roseata si umflatura va disparea in scurt timp.

5. Fulgi de ovaz

Fierbe cativa fulgi de ovaz intr-o oala cu apa, lasa terciul sa se raceasca si aplica-l pe fata la fel cum ai face si cu o masca.

Lasa masca sa actioneze in jur de 15 minute si curata fata cu apa. Roseata va disparea, iar marimea cosului va fi considerabil mai mica.

http://www.mayra.ro/......e-urgenta/

| Denisa314 a răspuns (pentru MrAngelus):

Pai cat sa folosim pasta de dinti pe piele?
Nu se intareste?

| I1g2r3s4 a răspuns (pentru MrAngelus):

Otet de casa?

15 răspunsuri:
| StiuCeSpun a răspuns:

Buna, uite aici cele mai bune metode naturiste pentru a scapa de cosuri: http://www.blogger.com/....../blogger.g Atentie, nu aplica pasta de dinti! Iti va eroda pielea:)

| AntonyoBoss a răspuns:

Pui doua degete pe cos dar trebuie sa ai unghii mari si apesi foarte tare pe cosi cu ambele degete, ok o sa te doara putin dar e mai bine decat sa dai cu alifie sau cu alte porcarii pentru cosuri.

Alte răspunsuri
| yourcrys a răspuns:

Mod natural? daca ti-as zice ai rade, ele vin de la dereglari hormonale si in cazul asta sti ce se intampla daca nu ai parte trebuie sa gasesti iar daca ai prea multa trebuie sa mai reduci.Mai bine foloseste Retin A o sa te ajute, impreuna cu o crema hidratanta cu un PH slab de tot.Succes! Funda?

| nowar a răspuns:

Iti spun eu: culege sapunarita e o floare care seamana cu spuma cand e in contact cu apa.

Alte răspunsuri
| enola11pink a răspuns:

Buna! Fa-ti o masca din argila bej, 1-2 lingurite de suc de lamaie, cateva picaturi de ulei esential de tea tree, cateva picaturi de tinctura de propolis si, pentru a le lega pe toate astea, adauga miere cat sa obti consistenta dorita. Aplica masca pe tenul curat timp de 20-30 de minute apoi clateste-te bine. Pentru ca sunt legate cu miere, masca nu se va usca pe fata. Eu o folosesc si sunt multumita.

Cu acceasi compozitie poti face si gomaj, pentru exfoliere, adaugand malai sau orez macinat.

Pentru ingrijirea zilnica iti recomand un sapun natural pentru ten gras/acneic. Le gasesti pe www.efrumuseti.blogspot.com

Succes!

| MusicIsTheAnswer a răspuns:

Cumperi de la farmacie săpun cu sulf.Nu costă foarte mult, cam 7-8 lei. Este tratamentul ideal de mult timp pentru combaterea acneei.

| XxPufosheniaXx a răspuns:

Iti poti face o masca antiacneica din: 2 linguri de tarate de grau, un pahar de apa si 3 picaturi de ulei de masline...asta a fost prima varianta___a doua varianta ar fi urmatoarea: 1 lingura de branza, 1 lingura de miere cu 1 lingura de zahar cristale___happy____a treia varianta: maseaza'ti fata cu un cub de ghetza .....castravetii sunt si ei foarte buni atat pentru piele cat si pentru ochi! ____sper ca te-am ajutat cat de putin!

| LauraMLD a răspuns:

Zineryt se numeste. este un tratament de la farmacie. A avut o colega de-a mea. era plina stii ce inseamna plina? cea oribila si si-a cumparat tratamentul asta. si acum are o fata asa de finaa. Merita!

| MetfeXs a răspuns:

Ceapa si usturoi. Pe langa faptul ca ne feresc de boala, cele doua legume lupta cu succes impotriva cosurilor. Taie un usturoi in doua si freaca-l de zonele afectate. Daca ceapa iti este mai la indemana, fa un piure si aplica-l o data pe saptamana.

| Elenita50 a răspuns:

Eu nu ti-as indIca nici o crema, si mie mi-au aparut o groaza, dar cu timpul dispar ...in niciun caz nu le sparge!

| XGuMiTzA a răspuns:

Apa+sapun f.f. des big grin