| John312 a întrebat:

Cum sa scap de punctele negre...o crema ceva?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sunt la farmacie niste plasturi pentru puncte negre. Mergi la farmacie si ceri plasturi pentru puncte negre.

| zurick a răspuns:

Tot ce faci cu plasturii respectivi este să agresezi tenul, nu scapi de rădăcina problemei și vor continua să apară.
Evident există și varianta de salon, da nu cred că la asta te-ai referit în întrebare...
Cea mai bună idee este o rutină de skincare corectă ( gel de curățare, cremă hidratantă, ambele pentru tipul tău de ten, protecție solară)
* evident, ea poate fi mai complexă
* apoi poți adăuga în ea acizii ( de pildă, cel salicilic, însă începând cu luna octombrie când nu mai e așa puternic soarele și obligatriu protecție solară altfel tenul ți se poate arde )

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Nu sunt buni de nimic plasturii anti-puncte negre cat nici cei anti-acnee!

| anonimg a răspuns (pentru Simpatic):

Altceva nu stiu; eu foloseam unghiile, dar se sensibilizeaza pielea, se cojeste cand pielea este uscata. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu saune, masti (sunt un fel de creme care se usuca), nu te lua dupa astia cu storsu si ce mai zice, ca nu le-au incercat ei. Multi se baga sa vorbeasca ceva care nu au habar, eu sincer nu am incercat sa scap de ele, nu m-am zbatut prea mult. Si cu prostiile alea n-as pune pe fata.
Nu merge cu crema normala. Penru ca punctele negre sunt in piele, si nu se pot stoarce. Se sta la "Aburi" si apoi se da cu un gel de curatare, care se face ca o masca.

| Kajun a răspuns:

Cel mai bun mod de a scăpa e să îți cumperi o ustensilă pentru puncte negre, o să ramai cu puține urme dar o să treacă peste 1-2 zile.

| Adry05 a răspuns:

Le extragi la cosmetică și apoi întreți cu acid salicilic de la the ordinary, aplici seara pe zonele cu puncte negre și lași să acționeze. prima dată o dată pe săptămână, iar săptămânal mărești număru de aplicări cu câte 1.
și în timpul zilei neapărat SPF dacă ieși din casă