| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate scapa de semnele de pe ten cauzate de acnee?

19 răspunsuri:
| Jonsdottir a răspuns:

Bucura-te macar ca ai scapat de ea (acnee)!

| eu_3271 a răspuns:

Trebuie sa astepti, trec cu timpul. Skinoren ajuta putin la vindecarea semnelor, dar nu e foarte eficient. Ar mai fi crema de galbenele. Oricum niciuna din astea nu da rezultate rapide...

| Barajag a răspuns:

Eu am luat neutrogena, un tratament, dar mai inainte imi dau cu o masca pe baza de sapun tot neutrogena, e super buna, chiar nu mai am petehappy

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

La un moment dat am incercat un sapun pe baza de sulf. Se gaseste in farmacii, este foarte ieftin, dar ca inconvenient are faptul ca usuca tenul foarte tare.
Produsele de pe piata, in ciuda expunerii mediatice nu au efectele scontate. Cel mai bine ar fi sa afli parerea unui specialist.

| Andreeagen a răspuns:

Poi zinerit cred ca e bun si pentru asa ceva. dar poti folosi si alifie de galbenele nu e scumpa chiar deloc si infuzii cu ceai de musetel happy
Succeshappy

| rouaroxa a răspuns:

Incearca masti... cel mai sigur mergi la un dermatolog happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am ajuns sa cred ca singura solutie este fondul de ten... Am si eu un semn pe fata... nu este mare dar am intotdeauna impresia ca iese in evidenta. Am folosit crema de galbenele, dar fara rezultat. Am facut gomaj mai des, pentru ca faceam o data la doua saptamani, dar nu m-a ajutat cu nimic. Ce-i drept, nu este la toate persoanele la fel, deci poti incerca si tu. Fond de ten nu vreau sa folosesc, deci si eu sunt intr-o dilema... Incearca sa mergi la un dermatolog. Eu nu pot sa merg sad. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai cu laser si intr-o anumita faza a cicatrizarii. dar este cu dus si intors, daca ai un ten mai inchis ai sa te trezesti cu pete pe piele care se scot doar cu substante abrazive sau medicamente speciale. un procedeu care costa destul de mult si nici macar nu merita.chiar daca pare un procedeu destul de "comercial", nu este asa, laserul se foloseste destul de putin in cosmetica.

| 1992 a răspuns:

Acneea este din cauza lipsei de vitamina E, nu stiu cum se scapa dar sfat cauta in principal fructe cu vitamina E ca sa previ acneea

| claudya a răspuns:

Incearca la Clinica Slimart din Bucuresti...rezultatele sunt foarte bune.
http://www.slimart.ro/tratare-acnee.html

| Roxata a răspuns:

cu 'Bepanthen'. Il gasesti la farmacie. E o crema.

| sterwa a răspuns:

Dermogen din plafar, doar 8 lei dar face toti banii

| bybycutza a răspuns:

Nu dispar..decat daca ai noroc cu timpul

| bruno9432 a răspuns:

Mergi la un cabinet dermatologic (preferabil particular ca sa aiba aparatura necesara) si faci un tratament numit dermoabraziune. iti elimina stratul de celule de la suprafata epidermei si in timp tenul se curata foarte bine, dispar pete, semne, puncte negre. Este foarte eficient, nu doare, nu este invaziv si un tratament pe an e suficient.

| ioanabanana a răspuns:

Pigmentarea si cicatricile sunt foarte dificile. Peelingul chimic, laserul...cam astea ar putea ajuta. Nu uita insa de creme. Galbenelele au efect cicatrizant. eu stiu o crema foarte buna de la la roche possay-cicaplast. Mare grija sa folosesti factor de protectie solara daca ai pete!

| cristinadaniela33 a răspuns:

Diacneal de la Avene, o crema dermato-cosmetica, care se aplica seara dupa demachiere. E putin scumpa, cam 60 lei un tub micut, dar merita. Daca preferi chestiile naturiste, poti incerca zeama de lamaie, aplicata seara cu o discheta demachianta/un tampon de vata. Are efect cicatrizant, dar rezultatul nu garantat.

| ana1503 a răspuns:

Daca ai cicatrici trebuie sa faci dermoabraziune, daca ai doar pete foloseste unguent cu heparina(il poti gasi la farmacie)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Institutul Cantacuzino creeaza auto-vaccin pentru acnee, eficace 100 %, nu raman cicatrice. Pret 20 roni.

| RoxanaStan00 a răspuns:

Am un ten gras si mi-au aparut multe cosuri si puncte negre in copilarie. Am ramas cu semne-pete de la acnee dar si cu cateva cicatrici-gauri. Am folosit 2 produse care mi-au fost de mare ajutor, si care m-au vindecat.Pentru petele ramase de acnee am folosit un stick natural pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tee de la Thursday Plantation si pentru cicatrici-gauri de la acnee am folosit un gel tratament natural pentru cicatrici de la Derma E. Deci pe mine m-au ajutat si le recomand.Pup