| Alinaalian1234 a întrebat:

Cum pot scapa de semnele lastate de acneesad. Nu vreau sa ajung sa fac tratamente cu lasar.
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Alinaalian1234 explică:

Ce e asta laughing? ai copiat ceva de pe net si crezi ca iti voi da funda pentru asta laughing? nu m-ai ajutat cu nimic si am si mentionat ca nu vreau tratamente cu lasar.MAI VREA SI FUNDA laughing)

| madalinspy a răspuns:

Acneea este o afectiune a pielii extrem de neplacuta, iar urmarile ei sunt pe masura. Cicatricile lasate pe piele sunt o adevarata problema si o reala provocare medicala pentru dermatologi, si din pacate nu pot fi tratate in totalitate.Inainte de toate, la primele semne de acnee, este recomandat sa mergi la dermatolog: "Cu cat tratamentul acneei se face mai tarziu si cu cat forma acneei este mai severa, cu atat este mai dificil de indepartat semnele. Daca tratamentul acneei se face precoce, inainte de a aparea semnele, te afli in situatia ideala", ne-a explicat medicul dermatolog Luminita Marinescu.

Cu alte cuvinte, atunci cand observi:
- ca au aparut primele cosuri
- ca au aparut primele cicatrici
- ca au aparut punctele de puroi pe fata
- ca fata este foarte grasa
- ca parul este foarte gras.

"Eu recomand prevenirea, inceperea tratamentului antiacneic cat mai devreme, la adolescenti, pre-adolescenti, imediat ce mamele observa aceste semne, este bine sa vina la medic, pentru a nu ajunge sa trateze foarte dificil cicatricile post acneice", ne-a sfatuit dermatologul Luminita Marinescu.

Care sunt solutiile pentru cicatrici?
"Tratamentul nu recupereaza niciodata 100% fata, dar se obtin imbunatatiri prin: tratamente cu laser, peelinguri de diverse profunzimi, dermoabraziune."

funda?