| bursuc00002 a întrebat:

Semnele de la acnee de pe fata vor discaprea?
Cum pot scapa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Pielea este cel mai mare organ al corpului. Problemele pe piele pot fi cauzate atât de factori genetici (predispoziții la anumite „comportamente") cât și de factori externi sau controlabili. Dacă ai grijă de pielea ta reducând problemele cu care acest organ se confruntă, îți vei reduce semnificativ problemele.

Mă refer la igienă și alimentație echilibrată. Aceștia sunt printre cei mai importanți factori care afectează pielea și ridică riscul de acnee, spre exemplu.

O igienă corectă înseamnă pentru a preveni efectele și cicatrizarea acneei:
- spălături delicate chiar și numai cu apă simplă, în fiecare zi (preferal seara, înainte de culcare)
- evitarea contactului cu mâna sau alți stimuli externi de-a lungul zilei (de fiecare dată când îți atingi fața cu mâna nespălată crești riscul)
- evitarea cosmeticelor de tipul pulberilor sau cremelor care „înfundă" porii și grăbesc infecția sau eliminarea naturală a sebuumului

O alimentație corectă în cazul tău impune reducerea cantității de grăsimi (mai ales cele nesaturate) provenite din mâncăruri procesate de tip „junk food" (cipsuri, biscuiți, ciocolată etc.) dar și carne grasă (în special cea roșie) și înlocuirea lor cu alimente proaspete (fructe, legume, „verdeață" etc.)

În mod firesc, după o perioadă de câțiva ani în care acneea (și nu numai) își face de cap în corpul tău, dacă păstrezi grija asta pentru pielea ta, toate semnele dispar, pielea se regenerează.

Dar există și situații în care factorii genetici depășesc ca influență igiena și alimentația și în timp, acneea își lasă amprenta. Soluțiile pentru excepții de acest gen necesită intervenții specializate precum „peeling-ul" chimic sau alte tratamente cosmetice similare.

Dar oricum ar fi, dacă ai grijă de igiena și alimentația ta și citești mai multe și te informezi despre cum influențează lucrurile astea acneea și pielea, în general, n-ar trebui să te îngrijorezi.

ps.
Genul de om care se cunoaște pe sine și înțelege cum funcționează corpul uman, sau lumea, în general, este foarte apreciat de alții, indiferent că are sau nu semne de acnee pe față. Consider că vei avea mai multe de câștigat dacă investești energie și timp în relația ta cu lumea, iar nu în relația lumii cu aspectul tău.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Vor disparea sigur ca da. Exista creme pentru asa ceva imtreaba la farmacie ce e mai potrivit in functie de tenul pe care il ai.