| Daniel_Iulian_1980 a întrebat:

Cum pot scapa de urmele de la acnee de pe fata?
Există vreo crema sau solutie pentru a scapa de semne?
De acnee am cam scapat, dar au ramas semnele.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exista doar operatie estetica cu laser, care elimina orice ura de pe fata, de la bube, cosuri, varsat de vant sau cicatrici.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu, nu prea exista.Depinde de cat de adanci sunt.Trebuie sa lasi trecerea timpului sa isi faca treaba, deoarece pielea se regenereaza in timp, asta cu conditia sa nu ii mai provoci leziuni de la spargerea cosurilor.Bea multa apa, mananca sanatos si dormi suficient pentru a spori regenerarea.Ai putea lua in calcul solutiile de exfoliere cu acizi aha/bha sau solutie cu niacinamida 10% etc. daca vrei sa investesti in produse, insa pielea devine mult mai sensibila daca le folosesti, avand nevoie in permanenta de protectie solara (razele uv care te afecteaza si iti pot cauza pete, pot accelera imbatranirea etc. trec chiar si prin nori, in proportie de 90%).Am avut si eu vreo 2 episoade urate cu acnee in liceu, abia dupa vreo 7 ani pot spune ca s-au dus de tot alea cateva semne de pe barbie, fara sa le fac eu nimic.Stiu, foarte incurajator. laughing Insa cam asta e realitatea.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu stiu daca poti sa scapi de semne. Ele raman acolo ceva timp ( ceva ani cred ). Daca chiar sunt nasoale rau, poti opta pentru un fond de ten sa le mai astupi cand iesi afara.

| Roxyyy0310 a răspuns:

Buna. Nu prea se poate scapa de ele definitiv dar recomand cicatridina b5+ de la roche posay parca asa se numea nu stiu sigur dar ajuta foarte mult mi-a curatat fata de semne in mai putin de 1 saptamana daca o aplici in fiecare seara inainte de culcare