| Ruxii a întrebat:

Cum se vindeca cel mai repede si frumos piercing`ul in buric si eventualele infectii? sunt contraindicatii legate de plaja, soare? multumesc :*

3 răspunsuri:
| evelynne a răspuns:

La inceput NU este bine sa folosesti unul din aur, ci unu medicinal, special. In general, "rana" se cicatrizeaza maxim in jur de 6-8 luni, eu zic ca in prima luna trebuie dezinfectat in fiecare zi cu sapun special de la farmacie si cu o crema sau simplu cu apa(dus). Nu'ti da niciodata cu spirt pentru ca rana se va infecta, contine alcool. Plaja, soarele si piscina/marea trebuie evitata 1-2 luni pana se mai vindeca. P.s: am si eu unulhee hee

| Adorable a răspuns:

La inceput trebuie sa fie din aur pentru ca infectiile sa nu fie la fel de mari ca la alte metale.
Unge-l cu crema de cate ori ai ocazia pentru a aluneca si dezinfecteaza cu rivanol, caci cu spirt te va ustura ( Este rana deschisa )

| Sweety_3695 a răspuns:

Nu ai voie 1 luna la plaja/soare.O metoda buna e sa pui o lingurita de sare intr-un pahar micut si cu un betisor de ureche sa te dai in jurul cercelului.Mie asa mi-a recomandta cel care mi l-a facut si nu am avut probleme.Mi-a trecut imediat.