| AxlRose1 a întrebat:

Cunoaste cineva agentia Gloss-Agency? Am fost chemat la un interviu si nu stiu daca este o agentie serioasa.
Ma indreptam catre metrou la Universitate (iesirea dinspre nord) cand am fost remarcat si oprit de o d-ra Anca, care m-a invitat la sediul agentiei dintr-un bloc situat in apropriere, pentru a-mi prezenta o oferta de colaborare in vederea aparitiei mele in cataloagele de prezentare (reclama) a unor agentii importante (Gillette de ex.).

Răspuns Câştigător
| UrbanViolent a răspuns:

In general cei care abordeaza in metrou, pe strada etc. sunt oameni neseriosi care urmaresc sa obtina o taxa de la tine, iti fac 2-3 poze si gata colaborarea. Si numele mi se pare dubios rau, nu am auzit in viata mea de o colaborare intre gillette si firma asta fantoma. Si sediul intr-un bloc? sa fim seriosi..si la mine in oras stau oameni pe la colturi si abordeaza fete de tot felul..cat ti-a zis sa platesti pentru inceput?

35 răspunsuri:
| ma3 a răspuns (pentru Gulbahar):

Mie mi-a dat chitanta.

| SorinaMarinelaM a răspuns:

Nu este o firma serioasa si daca v-ati interesa, sunt mai multe comentarii negative despre "aceasta minunata agentie". Membrii agentiei fantoma isi stiu poeziile foarte bine si incearca din rasputeri sa convinga cat mai multa lume, iar la un moment dat chiar nu poti scapa efectiv de ei, deoarece te sufoca pana faci ca ei. Am trecut prin asta si vorbesc din realitate. Am fost abordata de un tip la universitate si am fost dusa la acel sediu din scara unui bloc, la etajul 2 parca. Acolo m-a preluat o domnisoara, care statea la un birou. Mi s-a parut foarte ciudata locatia, aspectul camerei si persoanele din din camera. In fine, nu sunt o persoana, care trage concluzii din prima, si am vrut sa vad cum sta treaba. Fetita aia parca recita un roman, nici nu aveai curajul sa o intrerupi caci prea frumos te incanta cu ceea ce vroiai sa auzi. Am platit asa numita taxa de 70 lei, mi-a facut 3 poze si trebuia sa intru in biroul "faimoasei" directoare pentru mai multe detalii. Pe acea tipa colorata o mai vazusem la intrare si credeam ca este o papagalita ca si aceea care mi-a vorbit. Am asteptat 5 minute si vad ca vine doamna directoare. Cand am vazut-o mi-a picat fata, nu credeam asa ceva. I-am pus cateva intrebari, binenteles cand reuseam si eu sa o intrerup din discursul bine invatat si evita pur si simplu esenta subiectului. Cand am intrebat-o ce colaboratori au, mi-a spus ca scrie pe internet si i-am zis ca m-am uitat si nu scrie nimic in legatura cu asta. Apoi mi-a spus ca pagina este in constructie si a inceput sa imi insiruie toate firmele cunoscute, gen:Nivea, gilette, l'oreal, oriflame etc. apoi a inceput sa ma atraga in capcana "constractului" si i-am spus ca ma voi gandi. Dupa aceea mi-a zis sa ii sun si sa le dau raspunsul pana in ora 15 caci locul meu pentru un book profesional va fi preluat de altcineva. Nu i-am sunat, caci aveam dubii, si nu voiam sa pierd 200 de euro, aiurea. Am asteptat 2luni de zile sa particip la un eveniment sigur cum mi s-a spus la inceput, prin care imi voi recupera banii de inscriere. Nici astazi nu m-au sunat, nici pozele nu le-au pus pe site, nimic. Tot ceea ce am primit a fost un bon cu suma de 70 de lei. directoarea umbla efectiv cu fundul si burta pe afara, plus ca sanii ii ieseau vulgar in evidenta. Tinuta nu era nici pe aproape pentru o asa numita directoare. As dori sa imi recuperez banii, pentru ca este dreptul meu, stiti cumva cum? Sau daca se mai poate face ceva?

| SorinaMarinelaM a răspuns:

Nu este o firma serioasa si daca v-ati interesa, sunt mai multe comentarii negative despre "aceasta minunata agentie". Membrii agentiei fantoma isi stiu poeziile foarte bine si incearca din rasputeri sa convinga cat mai multa lume, iar la un moment dat chiar nu poti scapa efectiv de ei, deoarece te sufoca pana faci ca ei. Am trecut prin asta si vorbesc din realitate. Am fost abordata de un tip la universitate si am fost dusa la acel sediu din scara unui bloc, la etajul 2 parca. Acolo m-a preluat o domnisoara, care statea la un birou. Mi s-a parut foarte ciudata locatia, aspectul camerei si persoanele din din camera. In fine, nu sunt o persoana, care trage concluzii din prima, si am vrut sa vad cum sta treaba. Fetita aia parca recita un roman, nici nu aveai curajul sa o intrerupi caci prea frumos te incanta cu ceea ce vroiai sa auzi. Am platit asa numita taxa de 70 lei, mi-a facut 3 poze si trebuia sa intru in biroul "faimoasei" directoare pentru mai multe detalii. Pe acea tipa colorata o mai vazusem la intrare si credeam ca este o papagalita ca si aceea care mi-a vorbit. Am asteptat 5 minute si vad ca vine doamna directoare. Cand am vazut-o mi-a picat fata, nu credeam asa ceva. I-am pus cateva intrebari, binenteles cand reuseam si eu sa o intrerup din discursul bine invatat si evita pur si simplu esenta subiectului. Cand am intrebat-o ce colaboratori au, mi-a spus ca scrie pe internet si i-am zis ca m-am uitat si nu scrie nimic in legatura cu asta. Apoi mi-a spus ca pagina este in constructie si a inceput sa imi insiruie toate firmele cunoscute, gen:Nivea, gilette, l'oreal, oriflame etc. apoi a inceput sa ma atraga in capcana "constractului" si i-am spus ca ma voi gandi. Dupa aceea mi-a zis sa ii sun si sa le dau raspunsul pana in ora 15 caci locul meu pentru un book profesional va fi preluat de altcineva. Nu i-am sunat, caci aveam dubii, si nu voiam sa pierd 200 de euro, aiurea. Am asteptat 2luni de zile sa particip la un eveniment sigur cum mi s-a spus la inceput, prin care imi voi recupera banii de inscriere. Nici astazi nu m-au sunat, nici pozele nu le-au pus pe site, nimic. Tot ceea ce am primit a fost un bon cu suma de 70 de lei. directoarea umbla efectiv cu fundul si burta pe afara, plus ca sanii ii ieseau vulgar in evidenta. Tinuta nu era nici pe aproape pentru o asa numita directoare. As dori sa imi recuperez banii, pentru ca este dreptul meu, stiti cumva cum? Sau daca se mai poate face ceva? As dori sa facem ceva in aceasta privinta.

| iullliana14 a răspuns:

In urma cu vreo 2-3 saptamani am fost abordata de catre un baiat, tot pe la Universitate. Si-a spus repede discursul dupa care m-a rugat sa merg la sediul firmei. Mi s-a parut ciudat cand am vazut ca intram intr-un bloc. Am crezut ca poate sediul este undeva la parter, cum mai sunt cabinete stomatologice. Dar nu, am urcat la etajul 2 parca si am intrat intr-un apartament unde erau vreo 2-3 fete si un baiat care pareau ca au foarte multa treaba. Se tot plimbau de colo colo cu niste foi in mana.In gandul meu a fost ceva de genul: astia fac videochat sau filme pornolaughing). M-a preluat o domnisoara foarte draguta care mi-a explicat cum o sa colaborez cu niste firme mari, ca eu imi aleg ziua cand o sa merg sa ma aranjeze pentru poze, ca o sa fiu platita intre 35-50euro pentru sedinta foto si ca aici intra si timpul in care in care sunt aranjata si ca totul dureaza cam 3 ore.Aa, si ca o sa primesc cate un set de produse din cele care or sa fie folosite pe mine. Toate bune si frumoase... apoi mi-a spus de aceasta taxa de 70lei si i-am zis ca nu am sa-i dau. Mi-a spus ca pot sa-i las oricat am si ii dau restul in alta zi. A insistat in asa hal incat am crezut ca o sa-mi ia si hainele de pe mine si i-am dat 20 lei, bani pentru care am primit un bon fiscal. A ramas ca o sa ma sune cineva la vreo 2-3 zile dupa ca sa stabilim cand ma duc sa "termin inscrierea", adica sa dau restul banilor.Am fost sunata in joia respectiva, dar nu am raspuns din diverse motive. Am crezut ca au uitat de mine, dar dupa o saptamana am fost sunata iar si oarecum certata ca nu raspunsesem la apelul anterior. Am stabilit ca ii sun eu dupa Craciun (adica azi) sa le spun cand merg. Eram hotarata sa sun, dar am zis mai intai sa dau un search pe google sa vad daca gasesc ceva. Am tot incercat sa intru pe site-ul lor, dar nu mi se incarca pagina. Am crezut ca e de la net, dar nu, pe alte pagini pot sa intru foarte usor. Iar dupa tot ce am citit aici, clar nu o sa mai sun. Poate doar ca sa-i injurlaughing. Aaaa, si tipa cu care am vorbit la telefon a tinut sa-mi tot spuna ca trebuie sa ne miscam repede ca din ianuarie incep campaniile. Adica sa ma duc cat mai repede sa dau restul banilor pentru taxa de inscriere. In ziua in care am fost abordata pe strada, am vorbit cu o colega despre chestia asta si mi-a spus sa am grija ca asa a patit si ea. A fost abordata pe strada, dusa la sediul firmei, i s-a cerut taxa de 70 lei, iar cand a venit momentul sa faca poze i s-au cerut 200euro. Stiind lucrul asta, cand am vorbit cu acea domnisoara la telefon i-am spus de treaba asta si a inceput alt discurs si anume, ca sunt doua variante: 1. cea in care mergi la ei la agentie sa-ti faca un book profesional si atunci dai 200euro. 2. varianta in care colaborezi cu ei pentru niste campanii si dai doar 70 lei. Mie una mi-a sunat cam la fel, dar fie, trecem peste. Sper doar ca daca o sa mai fiu sunata si le spun ca nu ma mai intereseaza, sa nu inceapa cu amenintari. Sunt curioasa ce s-ar intampla daca cineva ar trimite un control pe la ei.

| iullliana14 a răspuns:

In urma cu vreo 2-3 saptamani am fost abordata de catre un baiat, tot pe la Universitate. Si-a spus repede discursul dupa care m-a rugat sa merg la sediul firmei. Mi s-a parut ciudat cand am vazut ca intram intr-un bloc. Am crezut ca poate sediul este undeva la parter, cum mai sunt cabinete stomatologice. Dar nu, am urcat la etajul 2 parca si am intrat intr-un apartament unde erau vreo 2-3 fete si un baiat care pareau ca au foarte multa treaba. Se tot plimbau de colo colo cu niste foi in mana.In gandul meu a fost ceva de genul: astia fac videochat sau filme pornolaughing). M-a preluat o domnisoara foarte draguta care mi-a explicat cum o sa colaborez cu niste firme mari, ca eu imi aleg ziua cand o sa merg sa ma aranjeze pentru poze, ca o sa fiu platita intre 35-50euro pentru sedinta foto si ca aici intra si timpul in care in care sunt aranjata si ca totul dureaza cam 3 ore.Aa, si ca o sa primesc cate un set de produse din cele care or sa fie folosite pe mine. Toate bune si frumoase... apoi mi-a spus de aceasta taxa de 70lei si i-am zis ca nu am sa-i dau. Mi-a spus ca pot sa-i las oricat am si ii dau restul in alta zi. A insistat in asa hal incat am crezut ca o sa-mi ia si hainele de pe mine si i-am dat 20 lei, bani pentru care am primit un bon fiscal. A ramas ca o sa ma sune cineva la vreo 2-3 zile dupa ca sa stabilim cand ma duc sa "termin inscrierea", adica sa dau restul banilor.Am fost sunata in joia respectiva, dar nu am raspuns din diverse motive. Am crezut ca au uitat de mine, dar dupa o saptamana am fost sunata iar si oarecum certata ca nu raspunsesem la apelul anterior. Am stabilit ca ii sun eu dupa Craciun (adica azi) sa le spun cand merg. Eram hotarata sa sun, dar am zis mai intai sa dau un search pe google sa vad daca gasesc ceva. Am tot incercat sa intru pe site-ul lor, dar nu mi se incarca pagina. Am crezut ca e de la net, dar nu, pe alte pagini pot sa intru foarte usor. Iar dupa tot ce am citit aici, clar nu o sa mai sun. Poate doar ca sa-i injurlaughing. Aaaa, si tipa cu care am vorbit la telefon a tinut sa-mi tot spuna ca trebuie sa ne miscam repede ca din ianuarie incep campaniile. Adica sa ma duc cat mai repede sa dau restul banilor pentru taxa de inscriere. In ziua in care am fost abordata pe strada, am vorbit cu o colega despre chestia asta si mi-a spus sa am grija ca asa a patit si ea. A fost abordata pe strada, dusa la sediul firmei, i s-a cerut taxa de 70 lei, iar cand a venit momentul sa faca poze i s-au cerut 200euro. Stiind lucrul asta, cand am vorbit cu acea domnisoara la telefon i-am spus de treaba asta si a inceput alt discurs si anume, ca sunt doua variante: 1. cea in care mergi la ei la agentie sa-ti faca un book profesional si atunci dai 200euro. 2. varianta in care colaborezi cu ei pentru niste campanii si dai doar 70 lei. Mie una mi-a sunat cam la fel, dar fie, trecem peste. Sper doar ca daca o sa mai fiu sunata si le spun ca nu ma mai intereseaza, sa nu inceapa cu amenintari. Sunt curioasa ce s-ar intampla daca cineva ar trimite un control pe la ei.