| BBBaaaBBByyyY a întrebat:

Care ati avut de-aface cu agentia fantoma numita Gloss-agency?

3 răspunsuri:
| SorinaMarinelaM a răspuns:

Nu este o firma serioasa si daca v-ati interesa, sunt mai multe comentarii negative despre "aceasta minunata agentie". Membrii agentiei fantoma isi stiu poeziile foarte bine si incearca din rasputeri sa convinga cat mai multa lume, iar la un moment dat chiar nu poti scapa efectiv de ei, deoarece te sufoca pana faci ca ei. Am trecut prin asta si vorbesc din realitate. Am fost abordata de un tip la universitate si am fost dusa la acel sediu din scara unui bloc, la etajul 2 parca. Acolo m-a preluat o domnisoara, care statea la un birou. Mi s-a parut foarte ciudata locatia, aspectul camerei si persoanele din din camera. In fine, nu sunt o persoana, care trage concluzii din prima, si am vrut sa vad cum sta treaba. Fetita aia parca recita un roman, nici nu aveai curajul sa o intrerupi caci prea frumos te incanta cu ceea ce vroiai sa auzi. Ma platit asa numita taxa de 70 lei, mi-a facut 3 poze si trebuia sa intru in biroul "faimoasei" directoare pentru mai multe detalii. Pe acea tipa colorata o mai vazusem la intrare si credeam ca este o papagalita ca si aceea care mi-a vorbit. Am asteptat 5 minute si vad ca vine doamna directoare. Cand am vazut-o mi-a picat fata, nu credeam asa ceva. I-am pus cateva intrebari, binenteles cand reuseam si eu sa o intrerup din discursul bine invatat si evita pur si simplu esenta subiectului. Cand am intrebat-o ce colaboratori au, mi-a spus ca scrie pe internet si i-am zis ca m-am uitat si nu scrie nimic in legatura cu asta. Apoi mi-a spus ca pagina este in constructie si a inceput sa imi insiruie toate firmele cunoscute, gen:Nivea, gilette, l'oreal, oriflame etc. apoi a inceput sa ma atraga in capcana "constractului" si i-am spus ca ma voi gandi. Dupa aceea mi-a zis sa ii sun si sa le dau raspunsul pana in ora 15 caci locul meu pentru un book profesional va fi preluat de altcineva. Nu i-am sunat, caci aveam dubii, si nu voiam sa pierd 200 de euro, aiurea. Am asteptat 2luni de zile sa particip la un eveniment sigur cum mi s-a spus la inceput, prin care imi voi recupera banii de inscriere. Nici astazi nu m-au sunat, nici pozele nu le-au pus pe site, nimic. Tot ceea ce am primit a fost un bon cu suma de 70 de lei. Acea directoare, care umbla efectiv cu fundul si burta pe afara, plus ca sanii ii ieseau vulgar in evidenta. Tinuta nu era nici pe aproape pentru o asa numita directoare. As dori sa imi recuperez banii, pentru ca este dreptul meu, stiti cumva cum? Sau daca se mai poate face ceva?

| raduku1 a răspuns:

Da eu am semnat un contract de reprezentare cu aceasta agentie pentru baietelul meu in luna mai.Am realizat sedinta foto la cateva zile dupa semnare, sedinta a durat aprox.1 ora jumatate, cel mic sa distrat de minune cu cei din echipa, sau facut sute de fotografii in diverse pozitii.In iunie am primit un album foto din cele patru realizate, cu totii am fost foarte incantati de cum a iesit.In luna iunie pe 10 am fost invitat la sediu agentiei,mi s-a prezentat o oferta pentru cel mic, sa faca o sedinta foto impreuna cu o fetita pentru un magazin virtual de haine, jucarii pentru copii, problema a fost ca intre timp cel mic*castigase*o zgarietura pe nas, totul sa amanat cu o saptamana iar pe 18 iunie am revenit si am semnat contractul.A doua zi pe seara s-au realizat fotografiile cu acele hainute, copii s-au descurcat foarte bine, totul a durat doua ore, la sfarsit cei de la magazin au lasat gratuit cate patru tinute fiecarui copil.Conform contractului am primit echivalentul in lei a 70 euro.Eu cred ca cei de la agentia Gloss sunt foarte seriosi in doua luni mi-au demonstrat asta.

| raduku1 a răspuns:

NU este normal sa catalogezi ca(fantoma)o societate comerciala daca nu ai nici macar un argument.Eu sunt consultant juridic si am verificat foarte bine societatea inainte sa semnez un contract pentru cel mic.O societate cu sedii,puncte de lucru,date de inregistrare vizibile,autorizatii,aparate fiscale,impresari,avocati, contabili, angajati cu forme legale, o societate fara litigii in dosare comerciale, penale, etc nu poate fii numita o *societate fantoma*