| sopranaCadaverica a întrebat:

Daca am culoarea pielii foarte alba, dar spre rozaliu, subtonul pielii mele e cald sau rece?

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Cald este in mod clar.

| julliema a răspuns:

Subtonurile reci, calde sau neutre sunt culorile care apar pe tenul tău de sub straturile superioare şi care afectează nuanţa tenului. Nu este vorba de cât de deschisă sau închisă este pielea ta, oamenii cu orice culoare a tenului, de la foarte deschis până la închis, pot avea subton rece, cald sau neutru. Iată ce înseamnă fiecare termen:

Rece: tentă de albăstrui, roz sau roşcat

Cald: galben, pământiu, piersică sau auriu

Neutru: nu are tonuri clare de roz sau pământiu, mai degrabă culoarea naturală a tenului este mai evidentă.

Cum să determini subtonul tenului tău

Sunt mai multe moduri prin care poţi determina subtonul tenului tău. Începe prin a te uita pe interiorul braţului, unde culoarea se vede mai bine. Această zonă este în mod natural ascunsă de soare, şi, prin urmare, nu este afectată de soare sau decolorată, ăsta fiind motivul pentru care pielea din această zonă este cea mai indicată pentru a afla cât de rece, caldă sau neutră este de fapt pielea ta.
Răspunsul la următoarele întrebări ajută:

Se bronzează uşor pielea ta şi se arde rar? Dacă da, înseamnă că ai mai degrabă un ton cald sau neutru. Dacă nu, e o posibilitate bună să ai subton rece. (Dar toţi folosim factor de protecţie solară, nu?)

Venele tale sunt albăstrui sau un mov închis? Dacă răspunsul e da, probabil că ai subton rece. Dacă venele tale par verzi, atunci înclini mai mult spre un subton cald. Cei cu subton neutru vor avea dificultăţi să vadă vreo culoare mai evidentă – totul va arăta neutru.

Arăţi mai bine în argintiu sau auriu? Lăsând la o parte preferinţele personale, subtonurile reci arată mai bine în argintiu/ platină, în timp ce cei cu subton cald arată mai bine cu bijuterii în tonuri aurii. Subtonurile neutre arată la fel de bine cu ambele.

Pielea ta pare cenuşie sau gri? S-ar putea ca pielea ta să fie măslinie, o combinaţie de tonuri neutre, uşor galbene pe care le are toată lumea plus aspectul verde cenuşiu care este unic pielii măslinii. Tenul măsliniu este unul foarte specific, dar nu este neutru, cum au unii tendinţa să-l încadreze.