| patriciailiescu a întrebat:

Daca am multe alunite pot merge la solar?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Îți recomand ca în fiecare an să mergi mai întâi la medicul dermatolog pentru ai cere sfatul cu privire la expunerea la soare.
Îți recomand ca de fiecare dată când te expui la soare sau solar să-ți protejezi piele cu creme cu factor solar ridicat, mai mare de 30.
Cu cât factorul solar de protecție este mai mare cu atât pielea ta este mai sănătoasă și ferită de razele nocive ale soarelui sau solarului.
Cremele se găsesc la farmacie și la hipermarket.
Sfat: mergi la băi de soare, arată foarte natural și este mai sănătos.
Pa, pa.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai cu o ocazie foarte mare si daca e extrem de important. Bine ar fi sa nu mergi, dar o data, de doua ori in viata poti risca.

cristian
| cristian a răspuns:

Cu alune merge berea.
Poti sa te arzi.
Nu trebuie sa te expui cu exces de zel.

| miriam a răspuns:

Cel mai bine nu, iar cand te expui la soare sa le acoperi pentru a evita alte neplaceri.

| sabina a răspuns:

Nu cred ca este recomandat!
Expunerea la solar poate duce la transformarea alunitelor din leziuni benigne in melanom malign, cel mai temut cancer de piele.Ai putea sa le acoperi.
La maturitate se constata ca riscul aparitiei carcinoamelor (a cancerului) de piele este mai mare la cei care au facut astfel de sedinte in tinerete decat la cei neexpusi, ca idee.

| mioara a răspuns:

DUTE LA UN DERMATOLOG INTAI

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Parerea mea este sa nu te duci. Este daunator. Mai bine foloseste creme autobronzante, dar nici alea nu stiu cat de sanatoase sunt.winking

| rebeka_3345 a răspuns:

Parerea mea este sa nu te duci, pentru ca unele alunite pot fi cancerigene, si nu merita sa risti. du-te mai bine la un dermatolog sa vezi cum sta treaba...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EU ZIC MAI INTAI SA INTREBI UN DOCTOR DERMATOLOG, APOI IATE DUPA CEA CE ZICE EL

| patriciailiescu explică:

Alunitele se pot indeparta si in alt mod decat chirurgical... poate cu vreo crema?