Întrebare recomandată | OSLOMELBOURNE a întrebat:

Dacă faci epilare definitiva, exista riscul de cancer?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Te referi la epilarea definitiva cu laser? In general raspunsul e nu.Dar daca ai alunite, e nevoie sa monitorizezi o posibia evolutie a lor, care se poate complica si duce la cancer de piele.

,, Unii cercetatori au observat modificari ale alunitelor atipice (nevi displazici) dupa indepărtarea parului cu laser. Prin urmare, ei sugereaza prudenta in utilizarea terapiei cosmetice cu laser[...]''

,, Lumina aceea nu foloseste aceleasi lungimi de unda ultraviolete (UV) ca cele gasite in lumina soarelui (adica UVA si UVB), despre care se stie ca dauneaza ADN-ului din celule si provoaca cancer de piele.'' - https://www.cancer.org.au/iheard/can-laser-hair-removal-cause-cancer

7 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Evident că există. Altfel nu ar acoperi alunițele în timpul epilării.

| Furnicuta000 a răspuns:

Exista mai degraba riscul la angajate ca ele umbla zilnic 8 ore pe zi cu aparatul ala nu la tine care te duci din an in paste

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă Mama natură te-a înzestrat cu păr, dar tu te opui. Vor exista consecințe

| Ilovedinero a răspuns:

Raspuns simplu si eficient:NU