| Luori a întrebat:

Daca faci inhalatie cu ceai de musetel[pentru cosuri] de doua ori pe zi, cam in cat timp se vede vreun rezultat?!

8 răspunsuri:
| rin a răspuns:

Infuziile cu ceai de mușețel deschid porii, nu ajută la vindecarea acneei. eu am încercat o grămadă de produse - naturiste, farmaceutice, medicamente etc. singura chestie care m-a ajutat într-adevăr a fost faptul că m-am dus la un cabinet cosmetic. dar NU te duce niciodată la cineva care îți sparge coșurile pentru ca asta duce la apariția altora și poți rămâne cu semne. eu am făcut un tratament care se numește Diater, destul de scump într-adevăr(cam 200 RON/ședință), dar îl recomand tuturor pentru că am scăpat de semne și de răni etc.
am învățat multe tratamente naturiste, oricum și recomand masca cu aspirină(3 pastile de aspirină dizolvate într-o linguriță de apă + 1 linguriță de miere - 15 minute pe toată fața). are rezultate bune: micșorează rănile și-ți face pielea mai fină. nu e nici așa scumpă, o cutie de aspirină e cam 2 RON(aspirina trebuie să fie netamponată, altfel durează mai mult timp până se dizolvă folia protectoare).
pe mine nu m-a ajutat Zinerit, de-aia nici nu-l recomand. depinde și ce tip de ten ai, de fapt, deși majoritatea adolescenților au ten normal-gras/mixt.
succes.

| MihaLoveYou a răspuns:

Nu am auzit de acest remediu cu ceai de musetel, dar incearca la farmacie Zinerit, e foarte bun si in aprox 2 saptamani sau 1 saptamana daca te dai de mai multe ori pe zi vei scapa de multe cosuri. Si nu e nici asa scump, fata de cat de eficient e.

| corina_4591 a răspuns:

In primul rand ca e mult de 2 ori pe zi sa ti faci infuzie cu ceai... se face doar 1 data e zi si e indicat sa folosesti nu doar musetelul ci si alte plante:galbenele, tei etc cu cat e mai concentrat ceaiul cu ata mai mult se observa efectele sale. aprox in 3 zile daca este folosit corect. repet doar 1 data pe zi caci altfel tenul se deshidrateaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inhalatiile cu musetel sunt bune pentru ten, dar ele se folosesc doar pentru a "deschide" sedinta de tratament.Nu doar inhalatia in sine este eficienta si in nici un caz de 2 ori pe zi. E prea mult. Nu vei reusi decat sa-ti dilati porii excesiv. Foloseste musetelul-ceai si tamponeaza-te cu o discheta demachiante inmuiata in acest ceai, spalandu-ti astfel fata.Pe langa musetel poti adauga si galbenele, o alta planta miraculoasa, care da rezultate bune. Poti sa faci o cana mai mare de ceai si o mica parte vei folosi pentru ten iar restul ceaiului il vei bea.Tot pentru ten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa scapi de cosuri renunta la dulciuri pe cat posibil si detoxifiaza-ti organismul cu Detoxifiant pe baza de fructe de soc, de la Dacia Plant. Eu am luat 2 sticlute, e 25 de lei una de 200 ml si mi-au ajuns o luna si jumatate. Mi-au disparut toate cosurile de pe spate, pe care le aveam de vreo 3 ani si nu mi-a mai aparut nici unul atat timp cat am stat departe de dulciuri. Detoxifiantul are un gust mai naspa dar merita. E foarte folositor chiar si ceaiul de soc. Te curata, eu cu ceaiul am inceput si sunt foarte multumita. Apropo, detoxifiantul e bun pentru mai multe afectiuni nu doar pentru acnee, printre care constipatia si celulita (ce m-a interesat in plus). Chiar da rezultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit de acest remediu. s-a dat o prietena de-a mea sh mi-a zis ca functioneaza.am sa incerc si euwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La o luna jumatate se vede vizibil insanatosirea pieli

| ge0rgianna a răspuns:

Daca faci numai inhalatia cu ceai nu o sa se intample nimic...chiar o sa faci mai rau pentru ca iti deschizi porii si asa apar si mai multe cosuri! 1.de preferat, dupa ce faci inhalatia nu iesi afara petru ca tenul o sa fie sensibil si o sa ti se descoameze pielea, o sa te inrosesti, etc.; 2.inainte sa faci inhalearea(se mai numeste si infuzie), da te cu muuulta crema(eu folosesc florena pentru ca intra fb in piele); 3.stai la infuzie(cu crema pe fata) pana se va raci ceaiul(asta daca poti); 4. ia o oglinda si du te intr un loc foarte luminos si incearca sa ti scoti cosurile cu o batista fina(cu grija sa nu ti faci semne) 5. dupa ce ai terminat, spala-te pe fata cu ceaiul. App, mai pune in ceaiul de musetel si galbenele happy. O infuzie corecta se face asa: a)ceaiul: lasi apa sa fiarba, iei dupa foc oala, pui musetelul si galbenelele si acoperi IMEDIAT cu un capac b)faci rost un cearceaf/material mai gros, te pui deasupra oalei unde ai facut ceaiul, iti pui cearceaful pe cap si acoperi bine sa nu iasa aburul, si... stai! succes!