| huideni1845 a întrebat:

Daca imi tai parul de pe picioare cu o masina de tuns, parul va creste mai des? ca si cand te faci cu lama?

6 răspunsuri:
| Pinocchio a răspuns:

Nu cumva sa tai parul de pe picioare cu masina.
La cosmetica poti rezolva cu ceara sau benzi pentru epilat.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Da. Este valabil si pentru cap.

| soloangel01 a răspuns:

Nu este ca si cum te-ai lua cu lama dar va avea cam aceleasi efecte dupa mai multe utilizari. Pentru picioare este recomandata epilarea. O poti face si acasa, cred.
Chestia cu lama e ca taie si firele mici de par care aproape nu se vad. Ele cand cresc cresc mai groase, dupa ce le mai tai odata cresc din ce in ce mai groase pentru ca se 'activeaza' o celula sau ceva si hraneste mai mult firul de par.

| Toto21 a răspuns:

Nu neaprat...depinde CE masina ai..eu folosesc aparatul si sunt multumita...e mai OK decat sa te epilezi cu lama..sau ceara

| NicK93x a răspuns:

Creste la fel indiferent ca il tai cu masina sau cu lama
Daca esti baiat te sfatuiesc sa o faci cu masina pentru ca nu il ia de tot si nu iti vor arata picioarele ca de fata
Daca esti fata cel mai ok e cu lama sau epilator daca ai happy

| muffinXXL a răspuns:

E fara sens sa spui ca parul va crește mai des. Fiecare fir de par provine dintr-o rădăcina. Nu se poată sa apăra din senin mai multe rădăcini! Parul o sa se simtă doar mai aspru, pentru ca un fir de par normal are vârful din ce in ce mai subțire, ca un triunghi, pe când firul de par proaspăt tăiat are vârful mai gros. Ațâța tot.