| LuizaAndreeaLuiza a întrebat:

Buna!
daca ma epilez cu lama tot timpul cand imi creste parul (pe picioare) are ceva?

Răspuns Câştigător
| ruzycciocolata a răspuns:

Buna.Nu,nu are nimic.Si nu, nu iti va creste nici mai des nici mai lung, va creste doar pana la lungimea care o avea si inainte sa te epilezi.Foloseste o lama speciala pentru femei (venus de la gillette este foarte buna, mult mai eficienta fata de celelalte mai ieftine am incercat-o ) si dezinfecteaz-o dupa fiecare folosire cu alcool sanitar.Foloseste dupa fiecare epilare o lotiune calmanta, crema de galbenele sau ulei de masline. Sper sa iti fie de ajutor sfaturile pe care nu le-ai cerut.

11 răspunsuri:
| Kissmeagain a răspuns:

Si eu ma mai epilez cu lama cand sunt in graba...si nu mi-a crescut niciodata mai mult. Pur si simplu a crescut normal. Poate in decurs de un an, daca folosesti constant lama...ti se va ingrosa, dar foarte putin. Ar fi bine totusi sa incerci ceara sau crema pentru epilat.
Cu lama trebuie sa te epilezi o data la 2-3 zile daca nu vrei sa ai efectul de "periuta" la atingere big grin

| desisdana a răspuns:

Cu lama creste mai des, mai repede, mai gros, si mai inchis la culoare.incearca cu epilatorul sau cu ceara

| Dana211 a răspuns:

Nu are nimic dar parul iti va creste mai des si cu firul mult mai tare

| zahy a răspuns:

Din cate stiu cand te razi cu lama se intareste pielea ceva de genu, daca gresesc corectatima ca sunt curios, asa am citit maidemult

| ruzycciocolata a răspuns (pentru zahy):

Nu se intareste pielea, cum sa se intareasca? Dimpotriva se subtiaza, ca la epilarea cu ceara, epilatorul.Stratul de celule moarte este indepartat.

| zahy a răspuns (pentru ruzycciocolata):

Ok mersi

| logatcamembru a răspuns:

Nu are nimic..cred:d dar ai putea sa te ranesti,. plus ca iti va creste mai repede parul:d.sadasa ca mai bine foloseste o crema depilatoare:p este mai buna si dureaza mai mult:X

| Stefania96dfg a răspuns:

Iti va creste mult mai repede si mai des...

Răspuns utilizator avertizat
| marry97 a răspuns:

Nu, nu cred doar ca o sa iti creasca mai repede decat cu epilatorul.

| DenisaBiancaXD a răspuns:

Epilarea cu lama de ras reprezinta cea mai simpla, rapida si ieftina modalitate de inlaturare a parului nedorit de pe corp. Mai mult decat atat, exceptand unele accidente minore survenite ocazional din graba si neatentie, este nedureroasa. Vestea proasta este insa ca firul de par creste foarte repede - in interval de cel mult 2-3 zile - asa incat metoda nu este recomandata decat in caz de extrema urgenta.

Asemenea cremei epilatoare, lama de ras inlatura firul de par numai de la suprafata epidermei, astfel incat va trebui sa te epilezi din nou foarte curand, pentru a-ti mentine pielea neteda si matasoasa. Viteza de crestere a firului de par difera in functie de portiune - de exemplu, in zona axilelor firul de par creste de doua ori mai repede decat cel de pe picioare.

Intrucat firul de par se dezvolta in profunzimea foliculilor, epilarea cu lama de ras nu va influenta nici structura, nici culoarea parului (cu toate ca multe femei afirma ca, dupa folosirea lamei de ras, firul creste mai gros si mai aspru). Totusi, din moment ce firul este taiat perpendicular, forma extremitatii superioare a acestuia se va modifica, ceea ce iti va crea impresia de par aspru si neplacut la atingere, cand va creste. Acest lucru se verifica observand un fir lung de cel putin un centimetru, care este la fel de fin ca si inainte de folosirea lamei de ras.