| ramonna a întrebat:

Daca te machiezi des poti sa imbatranesti mai repede? Adica la 40 de ani sa arati de 50. Asa am auzit desi nu cred ca ar fi adevarat...

13 răspunsuri:
| Crs a răspuns:

Poate ca nu, poate ca da. dar daca te demachiezi in fiecare seara si folosesti si niiste creme, e mai putin probabil faptul ca poti imbatrani mai repede tongue.

| Emeraude a răspuns:

Stii...nu exista perfectiunea. Dar prin machiaj excesiv nu te poti apropia nicicand de ea, chiar daca unele fete cred asta. In opinia mea, perfectiunea nu este data de machiaj. Ci de felul cum arati tu, natural. Prin fond de ten si alte minuni iti ascunzi trasaturile frumoase (pe care le ai, chiar daca nu le observi la o privire de ansamblu). Eu ma dau cu fond de ten, da, dar foarte putin, deoarece am facut marea prostie de a ma farda inca de pe la 14 ani, apoi m-am obisnuit cu fondul de ten, rimelul si dermatograful, devenisera must have! Si acum inca mai am impresia mereu ca am nevoie de fond de ten, oricat de perfect ar fi tenul...nu mai aveam acea stralucire naturala a fetei. Mi-am recuperat-o oarecum in timp, folosind cat mai putin din minunele astea care se dovedesc a fi de prisos. Eu una folosesc fond de ten intr-un strat ff mic, infirm aproape, dar de calitate, la un pret mai ridicat (pe ultimul am dat 40euro de pe net, dar e foarte bun) putin dermatograf (Catlook 20) in coltul ochilor pentru a da impresia de alungire si mascara (Maybelline), pentru 'niţel volum.Gloss...hmm...mai degraba strugurel, cu miros de ciocolata sau capsuni de la Avon.Sau un gloss Maybelline, culoare cat mai apropiata de cea a pielii. E un machiaj simplu, nu este deloc incarcat, ascunde imperfectiunile dar nu si trasaturile... Depinde acum. Daca te ingrijesti si folosesti produse de calitate, nu ai de suferit! Succes! Pa-pa!

| alexa a răspuns:

Mai la o anumita varsta nu prea e normal sa te machiezi. tenul tau este frumos, natural si ar suferi prea mari transformari, adica te, ar imbatrani numai toate acele prostii cu care te dai pe fata...
stiu ca unele fete se machiaza excesiv si chair nu arata biune, chiar daca ele cred acest lucru
in cazul in care te machiezi foloseste produse de buna calitate, chiar daca costa mai mult sti k e mai bun.pentru ca da este adevarat k imbatraneste tenul si te vei trezi cu riduri mult mai devreme.machiaza.te,dar nu in exces si nu in prea multe straturiwinkingsi nu uita sa te demachiezi in fiecare seara orikt de obosita ai fi
fii naturala nu are rost sa te ascunzi sub masca machiajului.winking

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Da. Normal. Rahaturie alea care te fac cica "frumoasa", nu fac decat sa-ti degenereze pielea fetii, sa o imbatraneasca.
Nu te mai machia, simplitatea e mult mai frumoasa. Parerea mea de baiat. Ti-am zis ce apreciez eu la o fata happy
Spor!

| marsy a răspuns:

Nu. daca folosesti cum trebuie. adica fara fond de ten.
rimel... tus. gloss. numai decit demachiare inainte de culcare...
happy

| Lorenyk a răspuns:

Da, asa e. dar in ziua de azi e foarte greu sa nu folosim machiaje, toate ne dorim sa aratam cat mai bine. tot ce putem face e sa cumparam unele de calitate, nu de la toate chiosculetele unde nu se stie din ce le face. eu m-am iritat de la niste farduri cumparate de la un magazinel, ca atunci nu prea aveam bani. cremele pot fi de folos, daca sunt tot de calitate.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Fa o proba..astept raspunsul peste 10 ani.

| Zoombe3 a răspuns:

Daca te machiezi zilnic cu 1 kg de machiaj iar seara inainte de culcare nu te demachiezi... cu siguranta vei arata la 40 de 80, dar daca folosesti doar un fard de ochi putin rimel si un ruj iar fondul de ten il folosesti doar atunci cand este neaparat nevoie si te demachiezi in fiecare seara... poti sa arati si bine si sa pastrezi tenul tanar.
Eu am observat efectul fondului de ten pe pielea mea... de cand folosesc fondul de ten mai rar, doar cand ies in oras sau la o petrecere mi-au disparut cosurile care inainte imi acopereau toata fata.

| dulcika a răspuns:

Buna.
fardurile te fac frumoasa pe moment dar si mai tarziu se vad "stricaciunile"sad, o sa ai riduri ff adancisad...este adevarat...eu 14 ani, inainte ma machiam mereuhappy, ii "furam"rujurile si rimeririle mameilaughinglaughingsi ma machiamlaughingacum nu mai am aceeasi culoare a buzelor(mi s-au decoloratsad), am riduripe sub ochi.crying
acum regret...asa ca nu te sfatuiesc!happyesti mai frumoasa naturala chiar daca nu crezi!

| billy69 a răspuns:

I-a gandeste la bunica si strabunica ta, cat de mult se machiau ele pe timpuri? cate creme minune foloseau, de zi de seara etc? ele au imbatranit muncind, crescand copiii si nepotii...machiazate mai natural, nu folosi prea multe fonduri de ten, si alte minuni, apoi curata tenul bine seara ca sa poata respira pielea .si o sa imbatranesti mai natural, atat! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar verisoara mea se machiaza muult, de mai mult de 10 ani si acum demachiata tot arata super happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti propun sa renunti la machiaj!
adopta stilul natural! esti mult mai frumoasa asa decat cu o tona de machiaj pe fata! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ai dreptate