| alepatry a întrebat:

Dati-mi niste sfaturi in materie de ingrijire corporala, va rog mult, multumesc

4 răspunsuri:
| veveroi a răspuns:

Buna!

pai ar fi :
- sa te exfoliezi regulat intotdeauna procedeu urmat de masarea cu o crema hidratanta
- la fel si dupa epilare, crema hidratanta iti lasa pielea mai fina
- crema cu masaj in cazul celulitei
- si pentru a-ti mentine un corp de invidiat ai nevoie de multe exercitii si multa apa

Ai grija de tine!

| spaikizz a răspuns:

Ingrijirea corporala... unde? laughing Eu iti zic ce stiu.
Epilarea inghinala
Există mai multe tipuri de epilare inghinală. Ceea ce practică majoritatea dintre noi se numeşte „epilare obişnuită" şi constă în îndepărtarea pilozităţii din afara liniei slipului. Epilarea franţuzească elimină aproape tot părul pubian dar nu şi pe cel interfesier. Epilarea braziliană renunţă de tot la pilozitatea din zona intimă, lăsând eventual o fâşie îngustă în faţă.
Epilarea inghinală se poate realiza cu ceară, cu creme, cu epilatorul, cu lama, dar cea mai recomandată metodă este epilarea de lungă durată cu laser sau lumină intens pulsată. Orice metodă ai alege trebuie să ai grijă să foloseşti cele mai bune produse şi să apelezi la cei mai buni specialişti pentru că avem de a face cu una dintre cele mai delicate zone ale corpului şi merită toată atenţia noastră.
Obiceiul epilării inghinale este unul vechi de când lumea şi, în ultima perioadă, a cucerit foarte mult şi publicul masculin, care fie se ocupă de această problemă acasă, fie apelează la serviciile saloanelor de cosmetică. Consider că preocuparea bărbaţilor în acest sens este determinată, în primul rând, de latura estetică în timp ce, pentru noi femeile, epilarea inghinală este mai degrabă o „corvoadă" pe care ne-o asumăm pentru curăţenie. Este părerea mea şi aştept să mă susţineţi sau să mă combateţi.
Vaselina cosmetică
1. este un hidratant excepţional, mai ales pentru buze, în special când este ori foarte frig ori extrem de cald;
2. o cremă de noapte minunată; dacă vei reuşi să te obişnuieşti cu senzaţia că ai un corp străin pe faţă vei descoperi că tenul tău devine „pe noapte ce trece" tot mai ferm, mai tânăr şi mai strălucitor;
3. un rimel care nu încarcă şi nu pătează; îţi poţi modela, arcui, îmbogăţi şi hidrata genele fără să le agresezi folosind o mascara;
4. un ajutor în machiaj, mai ales pentru redarea efectului de smokey eyes (aplici dermatograf după care, cu un tampon demachiat îmbibat uşor în vaselină, poţi întinde uniform conturul negru).

În afară de toate aceste beneficii, vaselina cosmetică poate constitui un ingredient senzaţional în crearea propriilor tare reţete cosmetice (măşti sau creme), adăugându-i extracte din plante, fructe sau picături de uleiuri esenţiale şi de ce nu un pic de ulei de măsline. Vaselina cosmetică este un produs remarcabil pe care îţi recomand să-l încerci şi să ne împărtăşeşti apoi părerea ta în acest sens.
Ingrijirea trusei
- cutia, borseta etc. in care tinem ustensilele trebuie curatate, spala-te cel putin o data pe luna, deoarece degeaba avem ustensile curate ca luna daca sunt asezate intr-un loc in care microbii se relaxeaza ca la ei acasa.
- instrumentele de manichiura se pot folosi dupa o buna dezinfectie realizata prin fierberea sau prin stergerea lor cu alcool medicinal
- nu permite ca instrumentele din trusa proprie sa fie folosite de toate persoanele care o vad; in cazul in care aceasta este folosita de alte persoane, nu uita sa o dezifectezi si sa o curati
- nu trebuie sa cumparati o trusa noua o data la trei luni, o buna ingrijire a celei vechi te poate tine si ani buni; insa daca observati crapaturi sau puterea de taiere a instrumentelor este din ce in ce mai slaba trebuie sa le inlocuiti cu altele noi.

Nu utiliza trusa altei persoane daca cumva instrumentele nu ti se par bine curatate, altfel cu usurinta poti risca sa te infectezi sau sa contactezi boli nedorita.

| psyho a răspuns:

Hai sa ti spun niste trucuri de care cu siguranta vei fii multumita.
spala-te pe fata cu zat sau tarate.
pentru gomaj, adica eliminarea celulelor moarte de pe corp folosteste tot zatul(adica te freci cu el pe piele apoi te clatesti), vei vedea ce piele fina vei avea dupa.:X
eu sunt f multumita. aaa si este f bine sa te demachiezi cu ulei de masline si sa te si clatesti cu el pe fata.

| mada11 a răspuns:

Cel mai important lucru este DUSUL.
Daca vrei sa ai pielea mai catifelata ai putea sa folosesti si niste creme dar cel mai bine ar fi sa te duci la un dermatolog(unii sunt alergii la diferite substante). El va stii ce iti trebuie.