| mileyselydemy a întrebat:

De ce fac cosuri pe nas? De obicei cand il ating este uleios! Cine stie remedii impotriva cosurilor?

Răspuns Câştigător
| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu m-am luptat cu acnee timp de 10 ani de zile. Am mers la multi doctorii, am incercat multe tratamente si creme.
Apoi am descoperit un foarte bun doctor dermatolog si mi-a dat un tratament cu produse anti-acnee cu 100% ulei pur de arbore de ceai(tea tree).
Doctorul mi-a zis ca studiile au aratat ca uleiul de arbore de ceai (tea tree) contine compusi antibacteriali si antimicrobiali foarte puternici care ajuta la distrugerea bacteriilor care dezvolta acnee. Uleiul de arbore de ceai nu usuca pielea, ci o hraneste si in acelasi timp elimina foarte puternic cosurile, acneea sau punctele negre si albe.

Medicul mi-a dat pentru acnee gel medicinal cu 100% ulei pur de arbore de ceai si demachiant si lotiune tonica special concepute pentru acnee pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation
La mine au funcționat extraordinar produsele pentru acnee de la Thursday Plantation, iar intr-un timp record am scapat de cosuri si de puncte negre.
Tot doctorul asta mi-a zis sa inlocuiesc sapunul normal, cu un sapun pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai pentru a controla excesul de sebum.
Le recomand, pe mine m-au ajutat foarte foarte mult sa scap de acnee si puncte negre.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pune pe ele tinctură de propolis.
Pa, pa.

| Catheryne a răspuns:

Pai daca atunci cand il atingi este uleios inseamna ca ai un ten gras cu exces de sebum si de aceea trebuie sa folosesti o lotiune tonica si un gel de curatare al porilor.

| DraGfirE a răspuns:

Stiu eu o metoda cum sa scapi de ele rapid seara inainte de culcare te speli pe fata tai o lamaie in jumatate sau cum vrei tu si dai in zona cosurilor si pana maine dimineata lasi asa uscat dar nu iti fa griji ca nu e rau e util si merge rapid eu de luni incep iar ca iar or inceput sa iese si eu m-am cam lasat.

| Biia_1274 a răspuns:

Cosurile le faci din cauza varstei sau poate pentru ca ai un ten mai gras si glandele tale secreta sebum. Exista multe produse de la avon sau orifflame pentru puncte negre si cosuri; o alta varianta ar fi sa stai cu fata in aburi cateva minute/zi insa nu da rezultate garantate.Te mai poti orienta si de pe net. Sper ca te-am ajutat! :* Baftaa!

| alexandra5251 a răspuns:

Păi dacă ai sebum pe fata în exces din aceasta cauza iți ies coșuri pe fata,îți recomand sa încerci sa eviți sa îți atingi fata cu mâinile, eu folosesc săpun de sulf. Sper ca te-am ajutat, pa pa!

| DeMeTrIoN a răspuns:

Si eu am avut cosuri pe toata fata si m-am dus la dermatolog, iar acum... fata mea e atat de fina! du-te si tu!

| iseewhatyoudidthere a răspuns:

1. tine-ti tot timpul mainile ocupate. La scoala sau la lucru sau unde mergi incearca sa tii un pix in mana ca sa eviti contactul cu fata
2. ai grija la lamaie. daca o folosesti necorespunzator, albeste si usuca excesiv.
3. foloseste argila. curata si detoxifica. Incearca argila de la aslavital, contine 10 plicuri si e aprox 10 lei.
4. foloseste creme cu textura de gel. Ingrasa mai putin tenul.
5. Stai cu fata sub un prosop fierbinte ca sa desfunzi porii.
6. Foloseste cafeaua pe post de exfoliant.

| bebeutzza a răspuns:

Si eu am avut cosuri si am scapat de ele foarte repede am cumparat o crema de la elmiplant si mi-a fost de ajutor intr-o saptamana am scapat de ele ...sau poti folosi o crema de la garnier

| denisa_3496 a răspuns:

Cel mai bun remediu este aloe vera. rupii o frunza de aloe vera si o desfaci, apoi te frecu cu acel licid din frunza de 5 ori pe zi. in cateva zile vei scapa de ele