| DaciaRomania a întrebat:

De ce pe vremuri, demult, copiii purtau in casă pantofi sau ghetuțe (adică nu papuci de casă)? Adică cum era să stai în casă încălțat toată ziua?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe vremuri, nu era nici canalizare, oamenii isi faceau treaba mica in "galeata murdara", iar animalele mici erau tinuti in casa, sa nu inghete.
Acum nu mai avem animale, doar telefoane "destepte" si vom manca (in curand) produse "sanatoase" din viermi. tongue

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Bulă mamă, de acord cu tine dar "pe vremuri" adică pe timpul dacilor sau a lu' Ștefan cel mare

| darrio2007 a răspuns:

De unde stii tu asta? Unii stateam si desculti prin casă. Incaltati niciodata.

| sierra1 a răspuns:

"| DaciaRomania : demult, copii purtau in casă pantofi sau ghetuțe"

fleoșc, de unde ai scos tu asta? Dacă tu ai purtat așa ceva, e o altă problemă dar nu generaliza!

| DaciaRomania explică (pentru sierra1):

Eu zic demult tare, cu vreo 100 de ani in urmă

| lpavel a răspuns:

Pe vremuri mureai de frig in casa, erai nevoit sa porti ceva mai gros, dar nu numai in picioare ci si pe corp... au fost vremuri grele!

| Caro34 a răspuns:

Bună! Nu știu de ce, dar "pe vremuri, demult" este și acum, în aceste vremuri, se stă cu încălțăminte și îmbrăcăminte călduroasă în casă fiindcă mulți nu-și mai pot permite să plătească căldura care s-a dublat la preț! Sunt oameni care mor de foame și trăiesc în condiții mizere fiindcă nu mai pot plăti totul din cauza scumpirilor! Sunt localități care nu mai au apă, lumină etc.; viața nu-i prea ușoară! Numai bine!

| sammie a răspuns:

Pe vremuri copiii nici măcar papuci nu aveau. Mergeau desculți până la școală și înapoi. Pe ploaie sau pe ninsoare

| Continchiscontsters a răspuns:

Și acum este la fel în multe orașe și case se sta încălțat se doarme încălțat ia arunca un ochi sa vezi ce se întâmplă în lume sărăcia nu a dispărut și nu a plecat nicar ieri din casele mult oamenii. Mănâcati prăjitură priceputule liniștit sa nu-ți rămână în gat.