| anonim_4396 a întrebat:

De ce poartă motocicliștii jackete și uneori și pantaloni de piele?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

E atat o masura de protectie cat si un fel de a arata ca unii apartin unui anume grup, cult, secta, cum e cazul motociclistilor din anumite bande din SUA.
Asta e valabila la motocicletele tip choppere unde nu viteza si rapiditatea e atat dar atat de importanta, ca la motoarele sport,, cat tinuta de drum.
Pe de cealalata parte la motoarele sport mai ales cele care ating 0-100 km/h in 3-4 secunde, acolo numai poti sta cu pantaloni scurti si cu camasa peste care ai tras o vesta de piele, acolo e nevoie neaparat de costum complet din piele, special, pachet complet: costum complet, casca, manusi etc

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=XPtVZ69lomk cred ca de aia poarta - prima oara s-a smecherit arnold in terminator 2 cu tinuta dupa l-au copiat toti :)) e bun filmul versiune remasterizata daca ai chef sa-l vezi https://www.youtube.com/watch?v=GuEPQcblfB8

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru protectie

| Drimmero a răspuns:

Protectie in caz de accidente, e dovedit ca un echipament din piele ii proteajeaza mai bine in asemenea situatii, nu se imbraca asa pentru a parea cool sau cum iti imaginezi tu.

| Mosotti a răspuns:

Si pentru protectie cand cade si se freaca de asfalt, dar si sa nu intre vantul ala prin tesatura. Iar la gura au panza aia sa nu le intre in gura diverse din aer.

| johnnny123 a răspuns:

Pentru că pielea rezistă foarte bine la abraziune. Adică atunci când cazi de pe motocicletă și te freci vreo zece metri de asfalt.