| soffie a întrebat:

De la cati ani ar fi ideal machiajul?

7 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te machiezi in adevaratul sens al cuvantului de pe la 18-20 ani. Daca ai mai putin de 20 de ani, foloseste doar crema coloranta, blush, rimel, balsam de buze si gloss. La ocazii, poti folosi creion de ochi si fard de pleoape. Evita creionul de buze, deoarece maturizeaza. De la 20 de ani in sus, e bine sa experimentezi diverse machiaje si sa folosesti un fond de ten lejer. De la 25 de ani in sus, incep sa apara primele riduri si este nevoie sa folosesti un fond de ten de calitate. Citeste articolul asta: http://lectiadestil.ro/secrete-de-machiaj/frumoasa-la-orice-varsta/ si vei afla mai multe despre machiajul potrivit fiecarei categorii de varsta. Sper ca te-am ajutat!

| SheCanFlyy a răspuns:

Daca iti permiti machiaje bune si de calitate poti sa incepi de la 14 ani. Dar sa nu incepi de tanara sa te dai cu "chestii" care le gasesti la supermarket.

| DangerLove a răspuns:

Hmm... poti sa te machiezi cand vrei tu.

Am vazut copilite de 9 ani care se isi dau cu fard de pleoape, dar isi strica fata. Un ruj nu strica daca il folosesti cu strictete(nu sa te dai cu el non-stop) si putin rimel, dar sa fie de calitate si sa te demachiezi inainte de culcare.

D. p. m. d. v ar fi ideal sa nu te machiezi deloc, dar deh, suntem fete.

Orice fata incepe sa se machieze de obicei de la 14 ani cand apar cosuri si alte chestii pe fata.

Daca nu ai tenul gras nu are rost sa te machiezi, decat cu putin ruj si rimel.

Cred ca cel mai bine ar fi sa te machiezi in adevaratul sens al cuvantului pe la 16 ani (fond de ten, pudra s. a.)

| LenaleMinato a răspuns:

Cam de la 14 ani.

| pufy6646475 a răspuns:

Fetelor le place sa se macheze si sa se aranjeze.Inca de mici fetele iau toate fardurile mamei si incep sa se machieze. Dar e adevarat ca machiajul face rau pielii.Recomandat ar fi cat esti tanara si esti frumoasa sa nu te machezi, dar tot la varsta asta fetele vor sa se aranjeze cat mai mult si automat folosesc si machiajul.Este indicat sa folosesti cat mai putin, cat despre varsta...eu cred ca nu e o varsta anume de la care poti sa te machezi, fie ca te machezi de l 15 ani, fie ca te machezi de la 40 de ani e tot aia.
P. S-Eu nu vreau sa spun sa nu te machezi deloc.

| elena1919 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa te machiezi la ocazii speciale, deoarece nu mai are nici un efect daca te machiezi in fiecare zi, e mai bine sa "uimesti"lumea asa de odaata si sa primesti coplimente, decat sa se obisnuiasca cu toate cele pe faata tahappy

| Didy29 a răspuns:

Machiajul poate face destul rau pielii de pe fata, asa ca iti recomand sa il folosesti cat mai putin happy Dar daca vrei o varsta de la care poti sa il folosestithinking as spune ca de la 14-15 ani happy