| Emeraude a întrebat:

De nu foarte mult timp mi-au aparut niste pete de dimensiuni reduse pe brate, seamana cu o eruptie cutanata, dar intr-o forma mult mai usoara. Pana acum cateva saptamani, cand mi-au aparut aceste pete, beam foarte mult suc acidulat, se poate sa fie si aceasta o cauza?
Precizez ca nu folosesc nicio crema, in afara de una cu propritetati hidratante pe baza de ulei de masline de la farmacie, nu ma expun solarului, deci nu poate fi o iritatie de la vreun produs toxic.In plus, am o alimentatie echilibrata, consum multe fructe si legume, antioxidanti, ceaiuri, etc.
As vrea sa-mi dati niste sfaturi, ce tratamente naturiste as putea urma sau care ar putea fi cauza.
Peste cateva zile voi incerca sa-mi fac timp si pentru o vizita la un dermatolog. Daca aveti cunostinta de unul bun din Bucuresti, v-as fi recunoscatoare.
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| sallysirop a răspuns:

Te poti duce si la un plafar pentru tratamente naturiste. in rest nu stiu de la ce poate fi si nici nu stiu un dermatolog bun.

| danutzalbes a răspuns:

E prima data cand ma gandesc ca poate fi de la suc acidulat.Si eu aveam astfel de pete si in perioada aceea beam mult cola si sucuri cu acid iar de cand nu mai beau sucuri cu acid nu mai am pete. E posibil ca sucurile astea sa aiba ceva.Eu foloseam ceva solutii pe care mi l-ea dat medicul de familie.Erau doua feluri si ma dadeam cu una si imediat cu cealalta.Mergi la medic, e mai indicat>Bafta si sanatate!

| alex88 a răspuns:

Mai bine mergi mai intai la doctorul de familie, in caz ca ai, ca iti da o trimitere, care poate nu va trebuii platita la dermatolog, asta depinde si de analizele pe care va trebuii sa le faci, iti doresc multa sanatate, si ai grija de tine,

| laurahl a răspuns:

Sper sa nu mi se blocheze contul pentru asta, dar iti recomand crema biazol dupa ce faci baie (e 10 lei fara prescriptie medicala), trateaza majoritatea petelor pe piele daca o administrezi dupa ce faci baie. eu am facut niste pete dupa ce am purtat niste haine de la o colega. nu ai ce pierde daca o incerci, nu e nociva. cauta prospectul cremei biazol pe google.