| bya2011 a întrebat:

Hey! Am pielea foarte uscata in ultimul timp, din cauza unei creme pentru combaterea acneei, se decojeste si arata oribil, mai ales cand folosesc fond de ten (stiu, nu ar trebui sa imi "blochez" porii cu fond de ten, etc. dar chiar e necesar din moment ce fata mea arata oribil fara). Tin sa mentionez ca folosesc creme hidratante de cel putin 2 ori pe zi, beau MUUULTA apa, si nu exagerez cu lotiuni tonice sau alte produse care ar putea sa imi usuce pielea. Singurul factor care imi afecteaza aspectul tenului este acea crema pentru acne, pe care am mentionat-o mai sus. Nu o mai folosesc de cateva zile, din moment ce nu facea decat sa imi inrautateasca problema. Deci are cineva vreo idee care m-ar putea ajuta? Prefer remedii pe care le pot obtine usor (sau le pot prepara acasa - masti, etc.). Nu locuiesc in Romania, asa ca nu vreau vreun nume de crema, sau tratamente naturiste specifice ( de exemplu ceaiuri sau alte produse care se gasesc doar in Romania). Dau funda! Mersi.

2 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Eu stiu ce inseamna acnee si crema anti acnee care iti "jupuieste pielea". Si iti zic din experienta ca nu o sa ti se hidrateze tenul cu ceai.
Stiu o crema foarte buna, chiar cea mai buna, pe care mi-a recomandat-o medicul dermatolog si cu care ma dau si acum. Inca am tenul putin uscat. Asa mi se intampla mie iarna. Daca vrei iti dau numele cremei.

| JustBlack92 a răspuns:

Buna.
Numai da cu nimic pe fata, seara sa te speli cu apa mai fierbinte, si sa folosesti sapun dove cand te speli.
Numai bine iti doresc.