| razadeluna a întrebat:

E o idee buna sa ma spal cat mai des pe cap cu sapun de casa, in loc de sampon (am parul foarte lung / normal)?

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sapunul de casa are o concentratie mare de soda de rufe, eu nu l-as folosi cand exista atatea feluri de sampoane speciale pentru fiecare tip de par.

| undercovergirl a răspuns:

Salut!

Da, este o idee buna, in plus si M. Dragomiroiu foloseste si are un par sanatos. Chestia este sa nu-l dai direct pe par, fiinda se fixeaza pe fire, il incurca si il deterioreaza. Poti sa-l razi si sa-l dizolvi in apa ca un fel de sampon. happy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu. Gasesti un sampon de calitate pentru tipul tau de par care sa iti placa. Pentru par lung sunt tot felul de masti, tratamente, cosmetice care ajuta, ai grija la alimentatie - ca se resimte mai mult decat ai crede, evita vopseaua de par si taie varfurile despicate. Vara il mai protejezi de soare, vant si praf si cam asta e. Sapunul se folosea acum 50 de ani si e facut cu grasime de porc si soda caustica. (de aia se si clatea cu otet, ca sa neutralizeze ph ). Acum sampoanele au si vitamine, si alta calitate, doar sa folosesti cosmetice de calitate. Mie mi-a placut Revlon mai demult dar n-am mai vazut.

Răspuns utilizator avertizat
| mersifrumos a răspuns:

Da e mai bine cu sapun de casa pentru ca e mai bun ca samponul de 1000 ori
depinde si cum faci acel sapun, se pune foi de nuca, soda caustica si mai multe

| valentin85 a răspuns:

Eu stiu ca sapunul de casa contine soda caustica...