| BUBULINA a întrebat:

Cum e mai bine sa ma spal pe cap cu sampon sau cu sapun de casa?
E bun sapunul de casa pentru par?
Daca da, la ce ajuta?big grin

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Sapunul de casa contine grasimi animale si in special soda caustica, care nu este foarte buna. Asta daca e sapun din ala facut ca pe timpuri pentru ca sunt si sapunuri din uleiuri care nu contin asa ceva.
Eu zic sa incerci sampoanele din farmacii(Neutrogena, Gerocossen, Revalid...)Sau, daca portofelul iti permite poti sa incerci si sampoane Bio care nu contin niciun ingredient periculos. Te descurci tu, bafta!

20 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sapunul de casa are soda caustica! Nu are cum sa faca bine la par si la scalp! Sunt atatea sampoane, cauta pana gasesti unul potrivit pentru parul tau!

| MissCamelia a răspuns:

Eu ti-as recomanda samponul solid, il gasesti la orice plafar, este 100% natural si nu contine nimic ce i-ar putea dauna parului, spre deosebire de sampoanele din comert. Da volum, curata in profunzime, hidrateaza firul de par, vor cadea mai putine fire, si NU MIROASE URAT. Sampoanele din comert contin foarte multe ingrediente care dauneaza sanatatii firului de par si il slabesc, chiar daca dupa spalare arata bine, in timp parul se va subtia. Pentru mai multe informatii despre cosmetice si frumusete, intra pe blogul meu, http://camelcutza.blogspot.com/. xoxo

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Iti spun eu sa lasi sapunul de casalaughing Eu am facut asa si dupa aceea aveam un par urat asa unsurosbig grin
Tot mai bine e cu sampon.

| ellene a răspuns:

Spala-te cu sampon si apoi da-te cu balsam. Sapunul de casa se folosea pe vremea bunicii cand nu aveau oamenii ce sa aleaga. Am inteles ca era bun pentru matreata. Oricum cred ca dupa ce te speli cu sapun emani un miros in urma...nu prea placut. Eu sunt pentru sampon.

| Zoombe3 a răspuns:

Sapunul de casa este bun pentru parul din nas laughing.
Sapunul de casa ajuta la : caderea parului, dezvoltarea matretii si daca iti doresti un scalp iritat este solutia perfecta. big grin

| Gregory a răspuns:

Buna! Desi se tot spune ca aceasta metoda este de pe vremea bunicii, mie nu-mi pasa. Am folosit si eu sapun de casa, in urma cu cativa ani, si trebuie sa recunosc ca in perioada aceea m-a mai scapat de matreata; iar la final ma limpezam cu putin otet si totul era in regula. Daca este bine facut si nu exagerezi cu cantitatile eu zic ca nu ai de ce sa te ingrijorezi.
De asemenea, am descoperit un site unde il poti prepara cat mai bine:
http://eco-notes.over-blog.com/article-34110774.html
Sper ca am putut fi de folos :)

| Patry48485 a răspuns:

In primul rand sapunul de casa contine soda caustica intr-o cantitate mica. Si eu ma spalam cu sampon dar acum am incercat si sapunul de casa si fata de sampon imi sta parul mult mai bine si imi creste mai repede, asta e parerea mea.

| kllass a răspuns:

Am un prieten care are un inceput de chelie in crestet. A inceput sa-si spele capul cu sapun de casa si a inceput sa-i creasca parul happyStiu de la el ca se spala cu sapun de casa, se limpezeste si dupa mai da o spalare cu sampon normal sa nu-i miroasa urat parul.

| franceska a răspuns:

Sampon categoric, dar sa nu uiti de balsam. Daca nu folosesti ti se distruge in timp. Lasa sapunul de casa, astea sunt trucuri babesti.

| vilmaristul a răspuns:

Pai cu atatea marci de sampon chiar crezi ca este necesar sapunul de casa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu sampon... ei da cum sa te speli cu sapun de casa? Cat de urat miroase. O sa fuga toata lumea de langa tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stiti ca eu ma spal cu sapun de casa si nu am nici o problema. Parul mi se ingrasa mult mai greu (cand ma spalam cu sampon, oricat de bun ar fi fost, trebuia sa ma spal o data la 2 zile, dar cu sapun ma tine vreo 4).
Si am observat ca parul creste mult mai repede cu sapunul de casa.
Iar ca sa nu se simta vreun miros urat si ca sa-mi mai netezesc parul aplic balsam dupa, si miroase a balsam.
Cred ca e mai natural sapunul de casa fata de toate sampoanele care mai mult iti strica parul decat sa ti-l faca mai sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totusi eu acum ma refer mai mult la ten, sapunul de casa preparat bine usuca cosurile de la soda caustica si daca te limpezesti bine n-o sa ai treaba. Vorbesc de fata, eu asa am scapat de cosuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand sapunul de casa nu iti ingrasa parul ci il face aspru si electrizat de parca ai bagat degetele in priza. Stiu asta pentru ca am incercat si eu, eu am par normal...deci cel mai bine ar fi sa va faceti o solutie naturala si buna pentru par: 10 lingurite de ulei de masline cu un galbenus de ou si 5 lingurite de ulei de racin, le amestecati bine si aplicati pe par. Stati cu acea solutie in par de seara pana dimineata dupa care va samponati de 2 ori pentru a indeparta bine solutia. Sa faceti acest lucru de 2-3 ori pe saptamana si o sa vedeti ca se intareste parul de la radacina, scapati de firele despicate si va si creste parul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sapunul de casa nu contine soda caustica si nici grasimi (daca este corect facut). Cine vrea sa se convinga, sa citeasca putina chimie, nu intru in detalii. Cert este ca sapunul este o sare de sodiu, rezultata in urma procesului de saponificare. Exista in comert sapunuri din uleiuri vegetale (masline, cocos, palmier, ricin etc) care sunt facute in asa fel incat sa contina 5-10 % din aceste uleiuri. Cautati pe google galador, unul dintre sapunuri e chiar pentru par (cu ricin). E plin internetul de informatii despre cum pot fi preparate chiar acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sapunul de casa e ideal pentru par gras, matreata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am chiar mare idee cat de bun poate fi sapunul de casa pentru par dar ce stiu eu este ca mama ma spala cand eram mica cu sapun de casa o data pe saptamana imi dadea cu tomosan si ma clatea cu otet si apa de ploaie...eu am facut prostia si m-am vopsit,a inceput sa-mi cada si sa mi se subtieze parul,acum folosesc foarte mult uleiul de ricin,este foarte bun, la mine cel putin da rezultate, aaa si nu ma mai vopsesc poate cand o sa ajung la forma si lungimea dorita...cine stie

Alte răspunsuri
| xDee a răspuns:

Samponul eu cred! Sapunul de casa nup, pentru ca contine soda caustica si grasimi. Eu am shauma si mi-a facut parul matasoslove struck incearca si tu si veziwinking. Si dupa ce te speli cu acest sampon dai si cu balsam.winking si te clatesti dupa 5 min! Sper ca te-am ajutat! Bye!love struck

| izabella01 a răspuns:

Ma spal cu sapun de casa de cand ma stiu si este foarte bun. Am parul foarte des si firul este gros. Daca mai si clatesc cu otet de mere atunci e perfect. Ce-mi pasa mie cum miroase? Mirosul nici nu se mai simte a doua zi, dar daca aveti atatea fite atunci dati-va cu parfum, asa cum faceti mereu si nimeni nu va simti mirosul ala de otet. Sapunul de casa nu miroase pe par deloc, nu mai ziceti prostii daca nu l-ati incercat. In fine, scarbiti-va de el pentru ca e urat si spalati-va cu sampon in fiecare zi, pentru ca asta e moda. Daca se poate si mai aplicati si balsam si spray si tot, sa vedeti ce par fain o sa aveti! Subtire, cu matreata, gras...Mie sincer nu imi pasa de moda asta de spalatul capului zilnic, este important sa am parul sanatos, crede-ma iti faci impresie mai buna cu un par sanatos decat cu unul mereu curat dar subtire si naspa. Aveti si voi grija de parul vostru, deoarece este podoaba oricarei femei. Bafta!