| IEpurasPufoSS a întrebat:

E ok parul decolorat cu apa oxigenata?
As vrea sa incerc asa for fun si vreau pareri de la cine a mai facut asta.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Hai sa zicem ca e ok daca ai parul sanatos si faci asta in decurs de cateva saptamani sau luni.Eu mi-am deschis destul de mult parul saten inchis cu metoda respectiva, am ajuns la un saten deschis foarte fain.
Vezi totusi ca nu este o metoda safe, ci un experiment pe care trebuie sa ti-l asumi, caci in functie de tipul de par, risti sa ti-l arzi.Eu am zis ca aia e, hai sa vad ce se intampla, parul oricum va creste, stiind ca niciodata nu am facut nimic nebunesc cu acesta, nu decolorat, nu vopsit, nu nimic, nici macar in liceu cand era la moda sa-ti pui toate culorile in cap. laughing

Am folosit apa oxigenata in procent 3%, turnata intr-o sticluta cu pulverizator ramasa de la ceva solutie pentru curatat ecranul sau ochelari si am pulverizat cat sa ajunga parul asa usor umed/jilav, nu udat complet.Am lasat cateva ore, apoi mi-am spalat parul.Nu am observat nicio schimbare in rau privind textura.Peste 2 saptamani am incercat din nou si am lasat o zi intreaga.Si tot asa, pana cand am obtinut nuanta dorita.

Atentie, nu da aproape de scalp fiindca nu vrei sa te trezesti cu o linie evidenta cand iti creste parul si nici nu vrei sa ajunga apa oxigenata pe pielea sensibila a capului! Pulverizand in aer e nevoie sa deschizi la un moment dat fereastra si sa te speli pe fata, in caz ca a ajuns solutia si acolo. Daca simti cum iti arde pielea sau ai vreo alta reactie spala imediat cu apa.In general ar trebui sa fie ok, eu o folosesc si la dezinfectat, dar depinde e fiecare persoana.

Daca ai parul deja deteriorat de la vopsiri sau procedee termice, varfurile despicate etc. nu cred ca vei obtine rezultat dorit.Repet, e un risc pe care trebuie sa ti-l asumi si e mai ok sa incerci initial de proba, pe o suvita din spatele gatului.Bafta.

2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Trebuie sa repeti aceasta operatie de multe ori pana vei vedea un rezultat.
Dar cu rabdare se poate.
happy

| EliLeli a răspuns:

Suvite. Se deschide mai greu in contact cu soarele, caldura.