| anonima1995 a întrebat:

Epilatul cu ceara doare? Si cam cum trebuie sa te epilezi in mod corect cu ceara fara sa te arzi si fara sa ramai cu ceva urme sau pete (ma refer la ceara aceea care se incalzeste pe aragaz)?

6 răspunsuri:
| Alemoni a răspuns:

Buna!
Da, doare. Mai ales daca te epilezi cu ceara acasa.
P.S. :Te sfatuiesc sa mergi la salon. Daca te epilezi singura exista diferite riscuri si nu o sa iasa perfect.
Succes!

| xButterflyxX a răspuns:

Buna,daca pana acum te-ai epilat cu lama cand te vei face prima data cu ceara mai mult ca sigur te va durea deoarece radacinile sunt groase datorita lamei.Cel mai bine iti recomand sa te duci la un salon sa nu incerci sa te faci singura acasa mai ales daca este si pentru prima data, femeile de acolo au experinta, stiu ce fac.Si chiar iti recomand sa te faci cu ceara deoarece in timp radacina se va slabi si astfel vei scapa de par, de asemenea firul de par nu va mai fi asa inchis la culoare.
Sper ca te-am ajutat!

| Kyra_Nysa_1998 a răspuns:

Incalzeste produsul pana cand se dizolva. Nu il lasa mai mult pe foc deoarece exista riscul arderii.

Testeaza cu o picatura de ceara pe mana, pentru a vedea daca temperatura este suportabila.

Verifica daca picioarele tale sunt perfect uscate. Pentru a te asigura poti sa te dai cu pudra de talc.

Aplica ceara pe o portiune medie in strat egal, in sensul cresterii parului, si lasa doua-trei minute pentru a-si face efectul.

Apoi indeparteaza ceara tragand in sensul opus cresterii parului, nu in sus. Daca tragi in sus este posibil sa treci prin dureri mai mari decat ar trebui, fara sa-ti indepartezi parul.

Continua portiune cu portiune pana epilezi piciorul. Daca in unele zone epilate au mai ramas fire de par, repeta procedura. La sfarsit, maseaza-ti pielea "torturata" cu un gel sau crema calmanta imbogatita cu aloe.

Epilarea cu ceara este o metoda dureroasa, dar cel putin stii ca in urmatoarele doua saptamanai nu vei mai avea grija parului nedorit!

| mariadenisa a răspuns:

Nu o sa reusesti niciodata sa te epilezi perfect singura, crede-ma! Plus ca efoarte periculos cu ceara incalzita pe aragaz. Dupa modul in care ai pus intrebarea imi dau seama ca nici nu ai experienta in ''epilatul cum ceara'' si nu te sfatuiesc. Mergi la un salon daca vrei sa te epilezi pentru ca nu costa foart mult, te epileaza bine si nu risti sa patesti ceva. Sper ca te-am ajutat dar ar fi foarte bine daca m-ai asculta. Te pup :*

| alittlehalper a răspuns:

Asta ar trebuie sa ajute. fata asta ex[lica foarte bine si nu trebuie sa stii engleza la perfectie ca sa intelegi :)
http://www.youtube.com/watch?v=C_6xrNCPHR4&feature=plcp
funda?:D

| Tiffany7777 a răspuns:

Da doare epilatul cu ceara si nu cred ca te poti arde de la asa ceva dar mai bine nu o incalzesti foarte mult.