| cxxyy a întrebat:

Este bine sa te dai cu apa micelara pe fata?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Unii spun ca trebuie sa ne spalam pe fata cu apa micelara nu numai pentru a indeparta machiajul ci si pentru a indeparta spf-ul si alte creme. Dar eu zic sa nu, adica apa micelara sa ramana doar pentru demachiere. Cred ca in rest e de ajuns un gel de curatare. Gelul de curatare trebuie folosit oricum, zilnic dimineata (dar zicea un dermatolog ca daca nu ai tenul gras poti sa te speli dimineata doar cu apa ca doar nu ai dormit in noroi) si seara neaparat pentru a indeparta toata mizeria stransa pe ten de-a lungul zilei. Si intotdeauna dupa ce ai indepartat machiajul cu apa micelara, folosesti si gel de curatare pentru a curata foarte bine tenul.

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Este bine sa o folosesti dar pentru a te demachia. Daca nu te machiezi, nu ai de ce sa o folosesti ci mai bine ar fi un gel de curatare. La altceva nu te ajuta apa micelara.

| Ofiintă a răspuns:

Apele micelare nu aduc imbunătațiri in aspectul tenului.
Sunt niste soluții foarte bune pentru indepărtarea machiajului.
Recomandarea mea ar fi să optezi pentru cremele sau gelurile de curățare care se clătesc cu apă.
Dacă totuși vrei să te rezumi la a-ți curăța tenul cu apă micelară, te sfătuiesc să clătești tenul pe urmă.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu fi prost caci e un simptom periculos https://www.youtube.com/watch?v=PDQF_NNqbJc

| WhiteLife a răspuns:

Da, daca ai nevoie.

| Panamax a răspuns:

Apa sa fie.
Daca ai si niste sapun e si mai bine.

| RKBlue a răspuns:

Da.
Sunt unele tipuri care nu numai curata impuritatile de pe fata, dar sunt facute si sa hraneasca tenul.

| AlexandraElene9009 a răspuns:

Apa micelara este făcută pentru a te da pe fata ca și demachiant!

| AlexandraElene9009 a răspuns (pentru AlexandraElene9009):

A scuze am greșit este bine!