| Ginu a întrebat:

Care e diferenta dintre tonic si apa micelara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa micelara indeparteaza ultimele urme de machiaj ( resturi de fond de ten, mascara etc ) si se foloseste un gel de curatare pentru incheierea demacherii.

Tonicul in majoritatea cazurilor este apa cu alcool, parfum si alte ingrediente iritante - cam asta o sa intalnesti in supermarket, dar si firmele mai scumpe, precum Clarins, nu se abat de la reteta asta " mirobolanta ".

Totusi, un tonic poate sa aiba proprietati foarte bune pentru ten si sa ofere si o textura lejera potrivita pentru tenul gras/mixt si pentru perioadele mai calde. Poate sa fie hidratant, sa contina antioxidanti, poate sa fie exfoliant chimic sau poate avea proprietati antiinflamatoare.

Cel mai ieftin si bun "toner " pe care eu il prefer este apa de musetel ( are proprietati calmante si antiinflamatoare ) :
https://www.elemental.eu/ro/551-apa-de-musetel-bio.html

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Apa micelara o folosesti sa cureti machiajul, lotiunea tonica te dai in primul rand ca sa inalturi orice ultima urma de machiaj si ca sa calmezi tenul dupa demachiere, sa "inchizi" porii etc.

| Rihhana1 a răspuns:

Apa micelara este destinata demacherii.
Apa tonica este destinata tenul gras si cu afectiuni in special.