| Oana_Andreea_1998_Bfod a întrebat:

Este buna aceasta ( PUDRĂ PENTRU ALBIREA DINȚILOR CU CĂRBUNE DE COCOS SMILEBITE) a folosit cineva?

https://nutridome.ro/......lbire-dini

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Poti folosi chiar si aceasta pudra desi eu cred ca e doar reclama si nimic mai mult! nu cred ca va avea un efect abraziv ca si cum ai face polish dintilor - cu alte cuvinte sa dauneze, pe de alta parte ce este foarte bland cu dintii nu albeste deloc.
Oricum nici nu ar fi indicat ca o pasta sa albeasca dintii in asa masura incat sa zici ca ai facut o albire profesionala, pentru ca ar insemna ca acea pasta de dinti sa fie agresiva cu smaltul prin aplicare tip polish.
Eu folosesc pasta de dinti din farmacie pentru albire, dar pentru ca beau cafea multa nu pot sa zic ca am dintii foarte albi, dar nici galbeni nu sunt.
iti recomand o pasta de dinti pentru albire, sa te speli de 2-3 ori pe zi pe dinti, sa schimbi periuta la fiecare 3 luni de zile (daca folosesti periuta clasica ca si mine), sa iti faci detartraj la cabinet stomatologic de 2 ori pe an (o data la 6 luni) si sa eviti alcoolul, tigarile, cafeaua, bauturile prea calde si bauturile acidulate!

Actual folosesc pasta asta de dinti : https://www.drmax.ro/pasta-de-dinti-pentru-albire-75-ml-elgydium

pentru ca esti fata, pentru albirea dintilor iti recomand ceea ce eu nu pot folosi pentru ca lasa buzele usor roze ca si cum ai aplica ruj si fiind baiat intelegi de ce nu pot >> https://www.drmax.ro/pasta-de-dinti-instant-boost-50ml-pearl-drops

de dat rezultate pasta asta roza da!

2 răspunsuri:
| Chriss203 a răspuns:

Pudra nu albește dinții. Cărbunele e abraziv și doar se freacă pe dinți. Imaginează-ți cum ar fi să freci cu o piatră de o mașină. După aplicare o să ți se pară dinții mai albi din cauza contrastului cu negrul din cărbune. În rest, pe românește, e vrăjeală.
Cocosul în schimb are rol de protecție împotriva cariilor. Pentru albire sunt bune pastele de dinți cu fluor.