| Claudiag40197 a întrebat:

Este ok va o fata de 13 ani sa folosească măști de puncte negre, patch Uri de ochi și măști de buze?

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Da, mie mi se pare ok. Sunt chestii pentru ingrijire si e bine sa te ingrijesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este ok!
Poate folosii apa si sapun sa-si curete fata, fiindca punctele negre sunt puncte de praf si mizerie, care amestecate cu transpiratia se depune in porii fetei si se formeaza punctele negre, care ulterior inabusa si infecteaza porii, favorizand aparitia bubelor (acneea/cosurile).
Fata trebuie spalata ZILNIC, dimineata si seara cu apa calda si sapun, ca sa mentii intotdeauna fata curata.
Mastile de ochi si buze nu sunt recomandate copilasilor, sub nici o forma, fiindca isi pot ranii sau infecta ochii.

Pentru un copil de 13 ani este recomandata spalarea cu apa calda si sapun doar!
Poate folosii un sapun de bebelus care este mai bland, cu ph pozitiv.

| Brizbriz a răspuns:

Hmm, la 13 ani deja sa incepi sa iti bagi petrol prin piele
si vi aici sa ne ceri binecuvantarea
hmm... e pielea/viata ta, faci ce vrei tongue