Întrebare recomandată | sopranaCadaverica a întrebat:

Este vreo diferenta intre crema de protectie solara pentru plaja cu SPF 30 si ulei pentru protectie solara cu acelasi SPF?
Credeti ca uleiul ar amplifica efectul bronzant, spre deosebire de crema?

1 răspuns:
| Francesca1102 a răspuns:

Buna. Uleilul aplicat intr-un strat gros, pana nu intra in piele, o protejeaza mult mai mult. Gandeste-te la uleiul de masline cu care te dai cand vrei sa te bronzezi repede, daca te dai cu foarte mult, nu mai are niciun efect pentru ca razele nu trec prin acel strat foarte gros. Creeaza o bariera protectoare, sa spun asa. Spre deosebire de crema care intra mai repede in piele si am impresia ca nu protejeaza mai deloc. Cel putin asta am observat eu de cate ori m-am dat. Depinde si de produs cat de bun este.