| Crysthina a întrebat:

Buna fetelor! Voi ce crema pentru protectie solara folositi pentru plaja? Eu folosesc asta https://www.nivea.ro/......50141.html dar as vrea sa stiu voi ce creme sau spray-uri pentru protectie solara folositi:)

19 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am folosit vreo 3 vara asta și pe toate le-am consumat până când a trebuit să-mi prepar singură laughing.
Mai aveam jumătate de flacon de la Gercossen un ulei de plaja cu factor 15 și alta jumătate rămasă de la Cocosolis Choco Sun Tan fără protecție UV pe care le-am combinat într-un singur flacon. Între astea am folosit și o cremă cu protecție de 30 Lavozon (deși flaconul a ajuns pe jumătate terminat). După ce uleiul mi s-a terminat, am cumpărat un ulei cu protecție de 15 de la Caroten și o cremă tot de la aceeași firmă cu protecție de 6.
După ce le-am papat și pe astea, mi-am făcut uleiul meu de protecție de 10 cu 1 litru de ulei măsline, 500 ulei de nuca de cocos și 3 morcovi dați pe răzătoarea mică și puși la macerat într-o sticlă (se va umple până la refuz și uleiurile peste) timp de 2 săptămâni. După ce s-a macera, se strecoară cu ajutorul unui tifon ori strecurătoare deasa. Morcovii se aruncă și uleiul de morcov nu numai că ajuta pentru accelerarea bronzului, este foarte bun atât pentru păr cât și piele. Oricum eu am inceput să mă bronzez de la jumătatea lunii aprilie și ultima plaja a fost labfinal de august, am ajuns cu un bronz spre ciocolatiu uniform așa cum mi l-am dorit.

| Florentina_7104 a răspuns:

În primul rând, pentru sănătatea ta ai nevoie de spf de cel puțin 30. Poți încerca Altruist, La Roche Posay, Avene etc

| Crysthina explică (pentru Florentina_7104):

As putea sa te intreb ce este mai buna crema de protectie solara sau uleiul?

| Florentina_7104 a răspuns (pentru Crysthina):

Important e ce spf are. Personal, consider că mai bună este crema, uleiul nu am observat să protejeze asa bine. Dacă vrei să îl folosești neapărat, folosește-l pe corp, în niciun caz pe față.

| Crysthina explică (pentru Florentina_7104):

Spf-ul este la fel si la crema si la ulei insa protectia conteaza am incercat cu uleiul de la Nivea protect&bronze si a dat rezultate fiind transparent pe piele acum cred ca depinde de fiecare ce prefera, dar oricum multumesc pentru raspuns!

| Florentina_7104 a răspuns (pentru Crysthina):

Cu plăcere! Vei ști că e bună protecția atunci când pielea nu se bronzează.

| Crysthina explică (pentru Florentina_7104):

Adica se bronzeaza;-)

| Crysthina explică (pentru Florentina_7104):

winking

| Florentina_7104 a răspuns (pentru Crysthina):

Nu, bronzul apare când pielea e arsă, nu este niciodată sănătos din punct de vedere medical. Estetic arată bine, într-adevăr. Rolul spf-ului e să blocheze razele uv uva uvb, adică să nu lase pielea să se bronzeze, fix invers ce ai zis tu.

| Crysthina explică (pentru Florentina_7104):

Multumesc mult! Nu stiam.

| deeeaqq a răspuns:

Are rost să mai răspund dacă o folosesc pe aceeași?

| Crysthina explică (pentru deeeaqq):

Ah,ce coincidenta! Oricum e foarte buna!

| iamprettybored a răspuns:

De la SPF 30 la 50 UVB și UVA, cea de la gerovital e super. Orice numai să fie o firmă de încredere. Caută în farmacii mai degrabă decât în magazinele de cosmetice, sunt mult mai de încredere și eficiente cele din farmacii. Gândește-te că acea cremă solară trebuie să o folosești în primul rând pentru sănătatea ta, ca să nu faci arsuri solare, alunițe sau, Doamne ferește, vreun cancer de piele.

Nu vreau să te sperii dar dacă stai un timp îndelungat în soare trebuie să știi că razele chiar sunt dăunătoare pentru piele, atâta timp cât ai grijă de sănătatea pielii tale poți sta oricât vrei la soare happy

| Crysthina explică (pentru iamprettybored):

Care de la Gerovital? Dar ce parere ai de cea pe care o folosesc eu?

| iamprettybored a răspuns (pentru Crysthina):

Https://www.farmec.ro/produse/outlet/crema-protectie-solara-spf-50-627.html uite ceva de genul folosesc eu, gerovital e o firmă mai de încredere și mai bună decât Nivea când vine vorba de produse din categoria asta, părerea mea.

Crema căreia i-ai dat tu link are SPF 20, e sub minimul acceptat (trebuie să fie minim 30), când vine vorba de protecție solară aș merge mai degrabă pe creme și lapte de corp decât pe uleiuri (crema ta e ulei de fapt, dacă te uiți la ce scrie acolo).

| Crysthina explică (pentru iamprettybored):

Multumesc pentru raspunsul tau o sa folosesc si eu creme sau lotiuni. Uleiul spray-ul acela il folosesc de doi ani si imi place ma bronzez foarte frumos cu el.

| rainbowkiss a răspuns:

Eu folosesc spray-ul asta:
https://www.elefant.ro/......7d8c4fc32a
Se aplica si usor, are protectie buna si ma bronzez uniform... cand am folosit creme cu protectie mai mare, daca nu era intinsa foarte bine crema, mai ramaneau portiuni in care se vedeau pete

| Crysthina explică (pentru rainbowkiss):

Piz Buin, da, am auzit de el..insa si pretul este pe masura, rainbowkiss