| Feel a întrebat:

Exista ceva remedii naturiste (gen: amesteca iaurt cu ...sau ceva de genul) pentru a scapa de cearcane? Sau cand sa dormi? Sau cat sa dormi? Fara creme!big grin

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| HeartBeat_5869 a răspuns:

Buna seara!
Da, exista.
Uite aici cateva:
Masca cu lapte praf si miere - amesteca o lingurita de lapte praf cu 1 lingurita de miere de albine. Aplica aceasta compozitie peste cearcane si lasa sa actioneze timp de 15-20 de minute;
Curatati si taiati un castravete (adaugati putina apa daca este necesar) si faceti un piure (din el proaspat) folosind procesorul de bucatarie. Se poate si rade daca nu aveti alta solutie. Puneti in frigider piureul si lasati 10-15 minute pana se raceste. Culcati-va pe pat sau canapea (cu fata in sus) si aplicati piureul in jurul ochilor pentru 10-15 minute. Se pot aplica si felii de castraveti insa preferam piureul.
Musetelul - Este o planta excelenta care te ajuta sa te eliberezi de stres. Daca cearcanele tale sunt cauzate de stres si oboseala, atunci bea o ceasca de cei de musetel inainte de culcare. De asemenea, poti sa introduci un plic de ceai de musetel nefolosit in apa minerala si apoi sa umezesti doua dischete demachiante cu ceai. Aplica-le pe ochi timp de 10 minute.
Masca cu castravete si lamaie: sucul de castravete se lasa in frigider o ora, dupa care se adauga putina zeama de lamaie si crema cu lanolina. Compozitia se aplica in jurul ochilor, se lasa sa actioneze 20 de minute si se indeparteaza cu apa din abundenta.
Masca cu rosii si lamaie: in fiecare dimineata, inainte de a te spala pe fata aplica o o mixtura facuta din suc de rosii si zeama de lamaie. Lasa sa actioneze o ora si apoi spala cu apa din abundenta.
. 8 ore de somn - trebuie sa incepi sa constientizezi importanta pe care o are somnul asupra refacerii organismului.
Bea multe lichide - cel putin 2 litri de apa pe zi iti vor mentine pielea perfect hidratata si elastica.
O dieta echilibrata - acorda atentie deosebita produselor lactate, precum si legumelor si fructelor proaspete. Alimentele bogate in fier le poti considera aliatul tau numarul 1 in lupta impotriva cearcanelor.

Sper sa iti fie de folos!
Ai grija de tine :*> big grin

| ronin33dan a răspuns:

Din cate stiu trebuie respectat acel somn de frumusete de la pranz si bineinteles somnul de noapte in functie de varsta!