| DiannaDi a întrebat:

Fetele, am nevoie de un sfat. Am parul lung, trece de jumatatea spatelui, e ondulat, saten. Tin enorm la lungimea parului, de cand ma stiu, am avut parul lung. Dar de ceva timp, ma bate gandul sa imi fac parul ombre cu blond. Intrebarea mea e ca daca fac asta, se va deteriora tare parul meu? Multi mi-au spus ca daca il fac asa, pot sa il tund scurt dupa aceea pentru ca se va degrada tare. Deci e clara treaba ca va trebui tuns la un moment dat? Nu il voi putea păstra la fel de lung? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Sunt atatea fete cu parul lung si sanatos facut ombre.
Daca te faci la salon ti-l decoloreaza in functie de cat de deschis il vrei tu plus ca oamenii aia au experienta.
Cu siguranta va trebui sa il ingrijesti mai mult ca inainte cu sampoane hidratante, masti, serumuri si eventual o data pe luna la salon pentru un tratament profesional.
Ombre necesita o investitie daca vrei un par frumos, nu merge sa te speli acasa cu Pantene si masca de la Kallos si sa ai acelasi rezultat ca atunci cand ai iesit din coafor.
De tuns in functie de cat de rezistent e parul tau, la 3 luni, 2-3 cm pentru un par care a trecut prin decolorare nu mi se pare mult, practic iti pastrezi aproximativ aceeasi lungime.

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Eu aveam tot asa parul lung si iti spun sigur ca daca ai grija de el nu se va deteriora. Adica sa nu folosesti placa, sa iti dai cu balsam si masca la fiecare spalare si o data pe saptamana sa iti faci o masca naturala cu ulei pe care sa o tii minim 3 ore.
Dar ai foarte mare grija la ombre. Daca il faci acasa risti sa te alegi cu un portocaliu mai degraba si o sa arate foarte urat. Mergi la un salon pentru un ombre adevarat.

| Denisa0954 a răspuns:

Dacă ai părul vopsit nu iti recomand sa faci schimbarea asta. Nu face si tu ca mine laughing dintr un par până aproape de fund, am ajuns cu el pana in dreptul sutienuluilaughing pentru ca decolorarea oricum degradează părul, plus ca nu a iesit cum voiam (eram vopsită saten închis si dupa decolorare s-a facut portocaliu).
Dar dacă culoarea părului este cea naturală, si vrei ombre blond( nu blond gri sau cu reflexii mov, roz, etc) poti incerca. Dar apelează la un salon profi, la cineva priceput, care cunoaște tehnica si foloseste produse ok. Decolorarea afecteaza parul, dar daca e realizata cum trebuie iar după vei folosi produse care să ti ajute părul sa si revina va fi totul ok. Dacă procedura e facuta cum trebuie iar mai departe tu ai grija de par, nu va fi nevoie sa l tunzi